Dvacet minut Radiožurnálu

Putin se vůči Číně dostává do závislé pozice. Jejich vztah je nevyvážený, míní expert na čínskou ekonomiku

Dvacet minut Radiožurnálu

Putin se vůči Číně dostává do závislé pozice. Jejich vztah je nevyvážený, míní expert na čínskou ekonomiku
Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin (archivní foto)

Radiožurnál

Čínský vývoz do Ruska za rok 2022 stoupl téměř o 13 procent. Budou se vzájemné obchodní vztahy Ruska a Číny dál prohlubovat? Nestává se Rusko ekonomickým vazalem Číny? Dá se odpověď vyčíst z moskevských jednání Vladimira Putina s jeho čínským protějškem? Vladimír Kroc se ptal Viléma Semeráka, odborníka na čínskou ekonomiku z výzkumného centra CERGE-EI.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Budou se vzájemné obchodní vztahy Ruska a Číny dál prohlubovat? Naroste výrazně vývoz ruského plynu do Číny. Nestává se Rusko ekonomickým vazalem Číny?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes ekonom Vilém Semerák z institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. Dnes ráno odletěl z Moskvy čínský prezident Si Ťin-pching. Co si podle vás své třídenní návštěvy odvážím? Podle amerického Institutu pro studium války se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou, ve které doufal Putin. Jak to vidíte vy?

  • Já si myslím, že si odváží asi něco trochu jiného, než co ruská strana doufala. Zejména si od rána si odváží přesnější informace o tom, jak na tom vlastně Putin ruská strana je. Dále asi dal velmi dobrý signál zase domácí populaci a rozvojovým zemím po celém světě. Ukázal se jako mírotvůrce. A pak někde v pozadí asi jsou hlubší vztahy nebo další rozvoj ekonomických vztahů s Ruskem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu