Dvacet minut Radiožurnálu
O čtvrtinu víc studentů. Na výuku silnějších ročníků chybí vysokým školám 10 miliard, potvrzuje Plaga
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Mladí univerzitní učitelé v Česku si stěžují, že jejich platy nedosahují ani úrovně pedagogů na středních nebo základních školách. Můžeme si dovolit přidat vysokým školám 11 miliard korun, jak požaduje protest iniciativy Hodina pravdy? „Během následujících let bude muset systém obsloužit o čtvrtinu více studentů a dá se odhadnout, že tento objem prostředků tam chybí,“ říká Robert Plaga, předseda Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a bývalý ministr školství.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Několik stovek zaměstnanců vysokých škol i studentů včera v centru Prahy protestovalo proti podfinancování českého vysokého školství. Může a měl by stát vysokým školám přidat. Pokud ano, kolik, proč u nás většina studentů nedokončí bakalářské studium? A je nedostatek peněz jediným důvodem, proč české univerzity nejsou úspěšnější v mezinárodním srovnání?
-
S dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je předseda Rady národní národního akreditačního úřadu pro vysoké školství také bývalý ministr školství za hnutí ANO Robert Plaga. Dobrý den. Vítejte v našem studiu. Dobrý den. Organizátoři toho včerejšího protestu v centru Prahy požadovali a požadují navýšení rozpočtu pro vysoké školy v příštím roce o 11 miliard korun. Považujete tento požadavek za oprávněný?
-
Já si myslím, že ten požadavek oprávněný je. Bavme se o té výši prostředků, protože nás měl meziročně asi se v rozpočtu vysokých škol neobjeví. Ale já už se minulý rok říkal, že v tom rozpočtu chybí šest až devět miliard korun, protože po těch růstových letech 17 až 21, kdy rozpočet vzrostl o 37 %. Je pravda, že méně než v regionálním školství, ale je potřeba si uvědomit, že v té době do roku 2019 klesala věková kohorta devatenáctiletých, takže to byl docela solidní růst. Tak v těch dalších letech, kdy skutečně přichází ty silnější ročníky do vysokého školství nebo na vysoké školy, tak už tam ten nárůst prostředků není, ani aby to pokrylo. To znamená, dá se říct, že zhruba 10 miliard korun je ta díra v roce.