Dopolední host

Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice

Dopolední host

Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice
Archeologové pracují nedaleko Horusic u Veselí nad Lužnicí, na místě, kde vyroste dálnice D3

České Budějovice

Mezi lidmi panuje představa, že co je staré, to leží hluboko pod povrchem Země. Pokud se ale archeologové pohybují v místech, kde od doby pravěké už nebylo nic jiného nežli pole, nebo pokud se nejedná o údolí, kam by se postupně usazovaly půdní splachy, může se stát, že tisíce let stará pohřebiště nebo sídliště nacházejí hned pod ornicí.
Hana Šoberová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ještě jednou pěkné pondělní dopoledne vám všem. Po 10. hodině. To je čas, který patří našemu dopolednímu hostovi. A tím dnešním je archeolog Jihočeského muzea pan Ondřej Chvojka. Vítejte. Pěkné dopoledne.

  • Dobrý den. Pěkné dopoledne vám i posluchačům. Já si, pane, Chvojko, pamatuji, když jsme se potkali naposledy, tak vy jste doslova doběhl do vysílání na poslední chvíli. Měl jste batoh na zádech a říkal jste mi, že jdete z terénu, že jste byl v práci. Já jsem si myslela, že přeběhnete silnici z muzea, tak jsem byla překvapená. Probírali jsme, když jste vlastně byl a co jste tam dělal. Tak co dneska dneska jste přišel o drobet dřív a tak jakoby v klidu. Tipla bych, že vaše kroky vedly tentokrát z muzea a ano, tentokrát jsem přišel opravdu z muzea, ne, teda. Přímo z naší hlavní budovy, která je tady hned v sousedství. Ale naše archeologické pracoviště archeologického oddělení Jihočeského muzea sídlí v detašovaném objektu. Je to vlastně v ulici Fráni Šrámka, takže cesta sem, cestu jsem měl malinko delší, ale nikoliv tak moc velkou jako minule.

  • V jakých částech našeho kraje se aktuálně odehrávají vaše výzkumy? A je jich třeba víc najednou?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají