Co vás zajímá

Zdravá výživa: adventní půst

Co vás zajímá

Zdravá výživa: adventní půst
Brambory, vejce

Plzeň

Jaké výživové hodnoty mají tradiční postní jídla bez masa? Jak dlouho se může zdravý člověk postit a jaké zdravotní benefity mu to přinese?
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Do výživové poradny tentokrát přijal pozvání nutriční terapeut Marek Hanza. Jestli se chcete na něco zeptat, můžete nám zavolat na přímou linku 221 554 222 anebo napsat SMS na číslo 655. 4. Osmičky. Adventní půst. Marku, vy osobně nějaký adventní půst dodržujete?

  • A já osobně ne, já jsem vůbec, já bych byl dříve ten typický jako příklad toho, že už před Vánocemi začne s těmi pokrmy jako tučnějšími a tak a potom to dohání po Vánocích nějakým předsevzetími. Takto letos to asi nebude jiné, ale chtěl jsem, jako původně jsem měl v plánu trošku jako tu ten prosinec odlehčit, aby si člověk více ty Vánoce užil, protože když se cpe celý rok já potom přijde i teď, přijdou i ty Vánoce, tak si to ani pořádně neužije. Takže je lepší jako si to před Vánoci určitě odlehčit a jako mám to v plánu, ale nic jako významného tradičního.

  • Ano, původně půst znamenal odlehčení. Dnes si mnozí představují hladovku jako takovou, ale tak to nebylo za našich předků oni vlastně ubíraly maso a že vynechávali. A možná je to menší porce.

Ostatní také poslouchají