Co vás zajímá

Výživová poradna: alkohol na Silvestra

Co vás zajímá

Výživová poradna: alkohol na Silvestra
Přípitek

Plzeň

Při oslavách příchodu nového roku má svoje místo i alkohol. Jak známo je to dobrý sluha, ale zlý pán. Jak s alkoholem zacházet, zvláště pak na Silvestra?
Roman Stupka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte poradnu zdravé výživy a je 27. prosince, což mimo jiné značí, že se blíží konec roku. A to se mnozí lidé, jak se říká, utrhnou ze řetězu a v oslavách jim nově zdatně pomáhá alkohol. Právě o něm bude řeč teď s nutriční terapeutkou Jaroslavou Kreuzberg obou. No, já bych se rád zeptal, jestli má ten alkohol vůbec nějaké pozitivní míst. Obě zdravé a správné výživě musí. Například říká, že je správný Moravák si po ránu dá štamprli té slivovice a dožívá se pak vysokého věku. A má pozitivum. Určitá určitá pozitiva by měl ten Morava, která si dá štamprli, ji ovšem narazí na pole nebo vyrazí na věznici. Pracuje a pracuje.

  • A v tom okamžiku ten alkohol dokonce funguje trošku jako prevence kardiovaskulárních chorob, té teď jako jako je moderní termín je francouzský paradox, protože Francouz, i takoví ti doopravdický Francouz i původní, tak ke všemu víno a pijí červené i bílé, ale především červené, poněvadž jim to tam pěkně roste a mají v tom tradici tak, že když popíjí přiměřený na ně víno, tak je to jako jako proti proti skleróze cév. Pomáhá to, dokonce to i příznivě ovlivňuje skladbu cholesterolu, to ano v tom přiměřeném množství. Ale je pravda, že když teda francouzský a on malička nebo od dětství, neboť i dětem se tam dává alkohol a děti ještě ty orgány nemají dost vyvinuté. No, tak sice nemá infarkt, ale má velmi často cirhózu jater.

  • Tak si vyberme, podstatě si můžeme vybrat. No a jak se poslední dobou sledovali hlavně sledoval hlavně kardiovaskulární onemocnění a záležitosti. A jak se? Protože lidský tělo je tak nastavený, že máme-li umřít, tak musí do tlouct srdíčko, protože když přestane fungovat mozek a srdce pořád bije, tak pořád žijeme, takže na to já, teda se to teď tak moc nekouká. Jo nebo jak to je? No koukal.

Ostatní také poslouchají