Co vás zajímá

Světový den vzácných onemocnění propojuje společnost

Co vás zajímá

Světový den vzácných onemocnění propojuje společnost
Světový den vzácných onemocnění (ilustrační foto)

Plzeň

Světový den vzácných onemocnění připadá tradičně na poslední únorový den. V tento den si připomínáme osudy lidí, kterým do života vstoupilo vzácné onemocnění, napříč světem se rozsvítí řada významných budov v barvách symbolizující vzácná onemocnění.
Andrea Vajnar, Zlata Kinská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Poslední únorový den se každý rok po celém světě připomínáme osudy lidí, kteří žijí se vzácným onemocněním mezi námi. Dnes večer 25. února, se rozsvítí významné budovy barvami symbolizující právě den vzácných onemocnění, a to růžovou, světle zelenou a také světle modrou barvou. Hostem dnešního pořadu, co vás zajímá, je místopředsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění Kateřina Uhlíková. Hezký večer, vítejte ve vysílání. Dobrý večer vám i po.

  • Čumáku. I přesto, Katko, že osvěta ohledně vzácných onemocnění je rok od roku větší a větší. Přesto na úvod pojďme našim posluchačům připomenout, co jsou všechno vlastně ta vzácná onemocnění, která si v tento den připomínáme. Jako vzácná onemocnění označujeme onemocnění, která postihují méně než pět případů z 10000 obyvatel. Kdy se vlastně jako poprvé o vzácných onemocněních začalo, řekněme veřejně mluvit ve světě nebo u nás a od kdy už si tento den připomínáme?

  • Teď, když můžu říct, tento významný den si připomínáme už od roku 2008, což je pěkná řádka let. V roce 2008 EUR, když, což je asociace zastřešující pro vzácná onemocnění pro celou Evropu, vyhlásil tento den jako dnem vzácných onemocnění. V kolik lidí?