Co vás zajímá

Neodklizený sníh může způsobit finanční škody i ohrozit zdraví

Co vás zajímá

Neodklizený sníh může způsobit finanční škody i ohrozit zdraví
Sníh, rampouchy, střecha

Plzeň

Kdo zodpovídá za padající sníh a led ze střech budov, úklid chodníků a případné úrazy?
Roman Stupka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pořadu, co vás zajímá? Máme velice aktuální téma, co může způsobit neodklizený sníh a led a jaké to může mít následky. I proto je se mnou ve studiu advokát doktor Pavel Cink. No a někdo už mu volá svůj dotaz na číslo 221. 554 222. Tak pojďte na to. Dobrý večer.

  • Dobrý večer. Tady posluchačka z Chebu. Prosím vás, já jsem se chtěla pana doktora zeptat. Pronajali jsme dva byty s balkony našem domě. A kdo je odpovědný za úklid toho sněhu těch z balkonu. Lidem by to eventuálně někomu ublížilo. Majitel nemovitosti anebo ti, co si ten balkon, ten byt s balkonem pronajali.

  • Hezký. Dobrý večer. Děkuji za dotaz. Je to samozřejmě záležitost poměrně aktuální a ohledně odpovědnosti tak vždycky odpovídá ten vlastník té nemovitosti. On může smluvně v té smlouvě přenést na toho nájemníka povinnost třeba uklízet ty balkony, ale pokud by se něco stalo, tak tu odpovědnost primárně nese vlastník toho v podstatě té nemovitosti a je na něm, aby potom, pokud bude teda nějakým způsobem odpovídat, muset hradit škodu, tak, aby si uplatňoval náhradu vůči tomu nájemníkovi, který porušil tu povinnost uklízet, kterou měl stanovenou smluvně. Takže ujednání ve smlouvě určitě přínosné, ale nezbavuje v podstatě té odpovědnosti toho vlastníka.