Co vás zajímá

Lékařská poradna: epilepsie

Co vás zajímá

Lékařská poradna: epilepsie
Epilepsie

Plzeň

Epilepsie dokáže komplikovat život dětem i dospělým. Co to je za onemocnění? Jak se postarat o člověka v epileptickém záchvatu?
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plzeň pozvání do lékařské poradny tentokrát přijali doktorka Hana Vacovská a Dr. Gisela Rytířová z Centra pro léčbu epilepsie neurologické kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Mluvit budeme o epilepsii, epileptických záchvatech a také o záchvatech, které jako epileptické jenom vypadají. Pro dotazy jsou k dispozici pevná linka 221 554 222 a SMS brána 605 55 4 osmičky. Epilepsie jako taková patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Kolik pacientů s epilepsií v současné době máme v ČR ČR se udává, že přibližně 100000 pacientů s epilepsií. A v naší péči v našich poradnách na neurologické klinice máme asi 2000 pacientů, které sestrám týká se epilepsie jak dětí, tak dospělých a léčit je? Léčíte jak děti, tak dospělé? Apelem se já se týká pacientů každého věku, to znamená od dětského věku přes dospívání, dospělost až do stáří. A v našich poradnách máme jen na poradny pro dětské pacienty a máme i poradny. Máme samozřejmě poradny pro dospělé pacienty.

  • Co si pod pojmem epilepsie představit? Co to je za onemocnění?

  • Epilepsie, jedno z nejčastějších chronických neurologických onemocnění, které postihuje, už jsme říkal, asi jedno % obyvatel a může se prodává velmi různě. Projevy se záchvaty, které trvají velmi krátce a které náhle začínají, trvají velmi krátce. U dospělého člověka tak do 1, 2 minut. U dětí může být ten záchod trochu delší, ale trvají třeba i jen několik sekund. A jak náhle začali, tak většinou i náhle končí. Může to být porucha vědomí, porucha chování, porucha jednání, poruchách nějakých jiných funkcí, jako jsou různé křeče, různé propnutí končetin, může to být úplně bez vědomí. A jako klasický epileptický záchvat si ty nemocní nebo ne většina z nás představuje poruchu vědomí a příček.

Ostatní také poslouchají