Co vás zajímá

Jak vzdorovat strachu

Co vás zajímá

Jak vzdorovat strachu
Strach (ilustrační foto)

Plzeň

Na dotazy odpovídá psycholožka a psychoterapeutka Daniela Voláková.
Anděla Blažková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co vás zajímá?

  • Já jsem anděla Blažková. Dnešní téma a sice z ní strach, ale my rozhodně nemusíme mít žádné obavy, protože se mnou ve studiu je psycholožka a psychoterapeutka Daniela Voláková, která nám v následujícím rozhovoru přiblíží, jak se strachem pracovat. Paní Poláková. Dobrý den. Dobrý večer. Když mluvíme o strachu, tak vlastně mluvíme o emoci. Kdo se někdy bál, tak se určitě setkal s různými tělesnými projevy, jako je například zvýšený tlukot srdce třebas nebo rychlé dýchání. Kde ale strach jako takový v našem těle vzniká? Dá se to vůbec popsat? Strach, jak jste říkala, je vlastně taková Neliba emoce, kterou určitě každý z nás nezná. A vzniká jako taková odpověď, vlastně reakce našeho organismu na nějaký nebezpečí, ať už domnělý nebo reálný, na nějaké stresové situace, na nějaké ohrožení. A jak jste říkala, každý vlastně ten strach, ta emoce má vždycky nějaký fyziologický doprovod. Z něj on je taková tělesná, opravdu emoce, kdy vlastně nám buší srdce, zrychlí se dech, máme takový chvění, někdy máme svalový napětí a vzniká v mozku v takovým centru, kterému se říká a Migdal. A což je vlastně takový emoční mozek. Nikdo mu dokonce říká dinosauří mozek, protože on už je opravdu prehistorický a má vlastně za úkol nás aktivizovat.

  • O takovém tom motivující Man strachu, který je reakcí na nějaké reálné hrozící nebezpečí, tak můžeme tedy říct, že nás aktivizuje. Co nám strach říká v případě, kdy nám jde o život?