Co vás zajímá

Jak se starat o zahradu za zimního počasí

Co vás zajímá

Jak se starat o zahradu za zimního počasí
Zima

Plzeň

Ptáme se zahrádkářského instruktora Josefa Vačkáře.
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte zahrádkářskou poradnu? Vašim dotazům se budeme věnovat Josef Vačkář z Českého zahrádkářského svazu a pro ty dotazy jsou k dispozici pevná linka 221, 554 222 a SMS brána 655. 4 osmičky. Tento týden má hodně sněžit už od středních poloh. Předpokládám, že zahrádkáři se během listopadu na zimu připravili. Tak jenom. V krátkosti vás poprosím, připomeňte, jak by měla být zahrada nachystaná na sníh.

  • No tak sníh nebo jakýkoli srážky před zimou, to je božská mana. Hlavně ty stále zelené keře, konifery, jehličnany, všechno, co je přes zimu zelené a co potřebuje vodu, tak je důležitý, aby se ten půdní profil nasytil vodou. A ještě před měsícem to vůbec nevypadalo. Ještě před měsíce jsme si věřili v záhonech i v extrémně tvrdých. Půda byla suchá a člověk prakticky nemohl ten rodič dostat do země. No vida, měsíc uplynul. Na situaci úplně jiná. Co bychom neměli opomenout ty, co už to udělali, udělali velmi dobře, tak úplně ideální čas je na vápnění, to znamená strom v noci, kyselost půdy, protože teď přitom zimu a před srážkami je úplně ideální hodit nějaký ten lety vápenec nebo pálené vápno a ono se to krásně tím půdním profilem po dobu těch srážek, ať už jde do vodních nebo sněhových, dostane do té, do té země, z nich může ublížit. Takže bychom neměli bychom zapomenout některé ty konifer, některé ty keře stále zelené, který mají tendenci se trošku rozkládat nebo se otvírat, tak je před tou zimou svázat. Tím zamezíme nějakému vy lámání větví a rozkolísání těch větví anebo příležitostnému prasknutí. To, co jsme měli zasázet, už jsme asi zasázeli. To, co jsme měli za sebou, už jsme určitě zaseli. Pokud se nám chce a není půda dostatečně zmrzla, tak prakticky můžeme sázet kontejnerová, ne sazenice celou zimu. Pokud ten půdní profil zmrzne, pak už se tam nedostaneme a takže to jsou takový základní věci, který bychom před zimou měli udělat. Kromě toho, že bychom třeba měli zahradu uklidit, to znamená postarat se o spadlé listí. U těch starších, méně intenzivních trávníku to nevadí, ale u těch intenzivních pěkných trávníků to zahnívající listí může natropit spoustu problémů, třeba plísně a potom budoucí jarní ošetření. Přestěhování trávníku tak není nic příjemného.

  • A k tomu, že z nich může i ublížit. Některé okrasné stromy třeba nesvážeme. Pochopitelně z nich potom z nich se třepat. Radíte a jakým způsobem, abychom jim neublížili?

Ostatní také poslouchají