Co vás zajímá

Bylinkářská poradna: prevence a léčba viróz

Co vás zajímá

Bylinkářská poradna: prevence a léčba viróz
Bylinkový čaj

Plzeň

Zlatice, cist nebo echinacea - co tyto bylinky spojuje? Všechny mají antivirotické účinky. A protože v těchto dnech se hodně šíří onemocnění způsobená viry, zaměřujeme se právě na tyto a další byliny.
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V bylinkářské poradně s námi bylinkářka a farmářka Štěpánka Janoutová. Jestli se chcete na něco zeptat, využijte naši pevnou linku 221 554 222 anebo SMS bránu 605 55. 4. Osmičky lékaře je aktuálně hlásí zvyšující se výskyt nejrůznějších viróz. Čím proti virovým onemocněním bojují bylinkáři? Brankářem bojují samozřejmě bylinkami. Potom medem. Třeba med samozřejmě ideálně na chleba s máslem nebo do nějakého čaje, který ovšem není už vařící vitamínem c, čerstvé ovoce, čerstvou zeleninu. Takže tak já samozřejmě neopomenul vitamín jako déčko, céčko. A pokud je trošku možné, takový čerstvý vzduch.

  • A které ty bylinky mají antivirotické účinky?

  • No určitě mezi nejznámější patří například echinacea, která se ovšem dává jako prevence potom na začátku infektu anebo na konci potom na rychlejší regeneraci. Používá se s ní kořen nebo květ. Ty jsou nejvíce účinné. A pokud máte echinaceou domácí, tak si s ní jede tinkturu, protože pokud s ní uděláte čaj, tak ten čaj ty účinné látky mít nebude. Voda tak vlastně ty a ty účinné látky o archivaci neumí rozpustit. Pak je velice v poslední dobou oblíbená tzv. právem říkala snad anebo já vás zastavím. Omlouvám se. Vezměte si sluchátka a nikdo už nám telefonuje.

Ostatní také poslouchají