Život k nezaplacení

S inflací přibývá duševních problémů. Stát na léčbu přispívá málo, ekonomické dopady jsou přitom obrovské, varuje sociolog Prokop

Život k nezaplacení

S inflací přibývá duševních problémů. Stát na léčbu přispívá málo, ekonomické dopady jsou přitom obrovské, varuje sociolog Prokop
Smutek, deprese

Radiožurnál

Jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti? Za poslední rok výdaje za energie vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. „Pozitivní zprávou je, že u většiny seniorů pomohly valorizace důchodů zabránit nejhorším dopadům. Negativní, že opět sledujeme nárůst problémů v oblasti duševního zdraví,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Jak by s vyššími výdaji měl pomoci stát? A kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Poslechněte si rozhovor.
Daniel Prokop, Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko 2022.

  • Život k nezaplacení. My jsme.

  • Celý uplynulý týden rozebírali v reportážích i v rozhovorech aktuální data z té poslední vlny našeho společného výzkumu, jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti. Hlavně to, že za poslední rok výdaje za energie domácnostem vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. Že více než třetina domácností je v měsíčním hospodaření na nule nebo dokonce v záporu, že lidé šetří a že klesá částka zároveň, kterou i ty nejbohatší domácnosti dokáží měsíčně uspořit, je v této aktuální vlně, v té spoustě dat z vašeho pohledu ještě něco, co jsme neprobrali detailně a z toho sociologického pohledu by stálo za to to detailně probrat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají