Život k nezaplacení

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a příliš mnoho vězňů, stát by změnou mohl ušetřit miliardy, míní sociolog Daniel Prokop

Život k nezaplacení

Česko má špatnou prevenci ve zdraví a příliš mnoho vězňů, stát by změnou mohl ušetřit miliardy, míní sociolog Daniel Prokop
Daniel Prokop, sociolog

Radiožurnál

Cena elektřiny v České republice meziročně vzrostla v EU nejvíce – až o 62 %. Ruská agrese na Ukrajině trvá. Válka, drahota, nejistota působí na psychiku nejen Ukrajinců. „Když se psychické problémy neléčí, mají i obrovské ekonomické důsledky. Je to oblast, kterou podceňujeme a kde se nevyplatí šetřit,“ komentuje Daniel Prokop. Kde by naopak mohl stát výdaje snížit? A co vyplývá ze studie DataPAQ o českých mikroregionech? Poslechněte si rozhovor.
Daniel Prokop, Jan Pokorný

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 11 hodin a pět a půl minuty. Dobrý den. Kde momentálně jsme? Podle Eurostatu průměrná cena elektřiny v EU v první polovině roku meziročně prudce stoupla. V ČR byl růst největší a činil 62 %. Ruská agrese na Ukrajině nekončí. Ukrajinští uprchlíci, kteří mají dočasná víza a odjeli na Ukrajinu, se můžou na zimu vrátit do zemí Unie. Jen obtížně si umí část české veřejnosti představit, jaká úzkost, deprese jí má ukrajinské rodiny, které žijí pod neustálým tlakem a leckdy si nevědí rady, válka draho. Ta nejistota působí na psychiku nejenom Ukrajinců. Včera.

  • Třeba i na řidiče autobusu MHD v pražských Vršovicích. Řidič ukrajinského auta totiž trochu bloudil, a než se zorientoval, zaparkoval tam, kde neměl. Což stálo panu řidiče autobusu za to, aby zastavil. Otevřel přední dveře a zahulákal na ukrajinského šoféra. Tady nejsi v Kyjevě, ale v Praze. Před námi je další rozhovor s Danielem Prokopem ze společnosti PAQ Research a členem Národní ekonomické rady vlády. Dobrý den. Dobrý den.

  • Česko 2022.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají