Balanc

Sněhové vločky, nevděčníci a fňukny. Jsou mladí lidé méně odolní než předchozí generace?

Balanc

Sněhové vločky, nevděčníci a fňukny. Jsou mladí lidé méně odolní než předchozí generace?
Hipster, mladá generace

Radio Wave

„Záleží, co si představíme pod odolností. Vydržet více útlaku, neštěstí, nesvobody?“ ptá se v Balancu psycholog a psychoterapeut Daniel Wagner. Možná jste také zaznamenali články a diskuze na sociálních sítích o generačních střetech. Mladí si prý stěžují, řeší hlouposti, neumí šetřit, nechtějí pracovat a jen si užívají. Od nich zase slyšíme, že starší generace vydrancovala planetu, není tolerantní, nechce se měnit a jen si stýská po starých dobrých časech, které nikdy nebyly.
Petr Bouška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Magazín pro rozvoj duše i těla s Petrem Bouškou na rádiu my balanc.

  • Na Radio Wave. Opět po týdnu posloucháte magazín balanc. Hezký den a příjemný poslech vám přeje Petr Bouška. A mým hostem je dnes Daniel Vágner, ředitel a zakladatel terapeutického přístavu, psycholog a psychoterapeut vycvičený v íránském přístupu, terapeut v terapeutické komunitě kaleidoskop. A k tomuto dílu se hodí také poznamenat, že studoval fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy. Dane, dobrý den. Dobrý den. Petře. A já jsem to zmínila naschvál, protože jsem vás chtěl představit jako člověka širokého rozhledu a široké praxe, protože dnešním tématem je odolnost mladých lidí. Kdybychom to téma měli pojmenovat širším způsobem, tak jsem si poznamenal je opravdu současná mladá generace méně odolná než ta předchozí resilience. Vliv sociolog historického kulturního kontextu na duševní zdraví, tak tady jsou jsou mladší lidé méně odolní, než byli lidé dříve.

  • Tomto bych se vás zeptal na oplátku. Co si představíte pod tou odolností, jestli to znamená vydržet více v něčem třeba útlaku, neštěstí, nesvobody atd., tak možná, že míň odolnější jsou, ale zároveň mi to přijde, že v mnoha ohledech se daleko rychleji dokážou v něčem vymezit, vnímat. A teď mluvíme neuvěřitelně obecně, to je asi třeba si uvědomit, ale co zažívám ve své praxi a když to můžu porovnat, vlastně ty generace, s kterými pracuji u mladších ročníků zažívám to, že daleko rychleji vnímají, když je nějaký problém nebo daleko rychleji se ozvou nebo daleko rychleji to o slovu a vlastně i do té terapie se potom už vlastně na tu terapii se obrátí daleko rychleji. Může to být zas nějaký výsek, přesně o čem bychom si mohli zase povídat, a jejich rodiny. Ale toto mi přijde docela důležitý. Takže možná je to menší odolnost, že míní toho vydržím a urvu. Ale v něčem to dělá odolnost dlouhodobější, že tím, že já dřív oslovím něco, tak to nemusím tak dlouho rvát.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu