Auditorium

Spolupráci mezi archiváři a rešeršisty symbolizuje zkratka AR v logu projektu Auditorium

Zajímá vás, co nabízí archiv Českého rozhlasu? Zastavte se v naší posluchárně. Každý den zde najdete jeden historický zvuk k aktuálnímu tématu. Výběr připravují archiváři a rešeršisté ČRo.

Epizody seriálu

Autor

Tomáš Dufka

Tomáš Dufka

Co dělám v rozhlase:

Do Rešeršního oddělení ČRo jsem nastoupil v roce 2013 a postupně si prošel veškerými pozicemi, které oddělení nabízí.

V současnosti se starám o to, aby tým rešeršistů, který se v roce 2017 spojil v jeden celek s knihovnou, dobře fungoval. Znamená to hlavně obohacovat vysílání o zajímavé a prověřené aktuální informace, uchovávat pro další generace vybrané knihy a texty (nejen v klasické, ale především v digitální podobě), ale také popularizovat archivní bohatství ČRo na digitálních platformách (viz projekt Auditorium nebo web Archivu ČRo). V neposlední řadě zajišťuji spolupráci RoKu s Archivem a dalšími útvary ČRo a také s externími institucemi (např. s Ústavem pro studium totalitních režimů).

Srdcovou záležitostí je pak pro mě twitterový účet fiktivního rozhlasáka Jarouše, který žije ve 20. století a ve svých tweetech glosuje společenské události i svůj osobní život. Příležitostně navíc připravuji rubriku Výběr z médií na Radiu Wave a občas přispívám do vysílání ČRo Vltava.

Před rozhlasem:
Vystudoval jsem historii a etnologii na FF UK. Část studií jsem strávil na univerzitě Paris 1 Panthéon-Sorbonne. Odjakživa mě zajímá francouzská historie a společnost, především pak „dějinný zlom“ doby osvícenství a Revoluce.

Ve volném čase:
Baví mě moje rodina. A pak taky sledování kulturního a společenského dění v ČR a ve Francii, čtení knížek, hraní fotbalu a spojování lidí.

Tomáš Pánek

Co dělám v rozhlase:

Vedle běžné agendy se v rozhlasu jako archivář věnuji přípravě archivních zvuků pro můjRozhlas a tvorbě článků pro web.

Před rozhlasem:

Od dětství mě bavila historie, kterou jsem vystudoval na Masarykově univerzitě. Odborně se věnuji především modernímu českému, sudetoněmeckému a slovenskému dějepisectví a dějinám rozhlasového vysílání v českých zemích.

Ve volném čase:

Ve volném čase čtu, píšu, rybařím a zajímám se o undergroundovou kulturu. 

Tereza Plavecká

Josef Řídký

Miroslav Tomek

Miroslav Tomek

Co dělám v rozhlase:

V Českém rozhlase pracuji od léta 2015. Kromě běžné činnosti rešeršního specialisty se podílím také na projektu Auditorium a na přípravě podcastu Vinohradská 12.

Před rozhlasem:

Vystudoval jsem na FF UK ukrajinistiku a historii, později jsem pracoval v Městské knihovně jako webredaktor projektu Praha město literatury. 

Ve volném čase:

Jsem překladatel – překládám hlavně z ukrajinštiny, ale i z ruštiny a běloruštiny. Sleduji také kulturní a politické dění ve východní Evropě.