Archiv Plus

Co se do rozhlasového silvestra nedostalo? Historky na hraně obscénnosti i humor Miloše Kopeckého

Archiv Plus

Co se do rozhlasového silvestra nedostalo? Historky na hraně obscénnosti i humor Miloše Kopeckého
Miloš Kopecký

Plus

Rozhlasové silvestrovské programy měly před rokem 1989 zvláštní postavení. Příprava večerního vysílání, jehož úkolem bylo posluchače několik hodin bavit, zabrala autorům i interpretům hodně času; srovnání s přípravou televizního silvestra je na místě. Poslechněte si výběr z rozhlasového silvestra v roce 1980. (Repríza z ledna 2021.)
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V roce 1980 pod vedením Gustava Husáka pokračovala v Československu normalizační politika a ve společnosti panovala pasivní rezistence. V rozhlase a v televizi se zabydlela zábava, která plnila převážně tendenční a propagandistickou úlohu. Vrcholem slavnostní nálady socialistické společnosti měl být každým rokem silvestrovský program napěchovaný estrádami a scénkami populárních hereckých hvězd a zpěváků. Jak dramaturgii posledního dne roku 1980 přistoupila tehdejší Hlavní redakce zábavy Československého rozhlasu. Co se naštěstí nevysílalo a o jaké perličky byl posluchač ochuzen. U poslechu vás vítá Lenka Kopecká.

  • Archiv plus.

  • Já vlastně ne, vůbec ne. Začínal jako psychiatr, ale hned po válce jsem byl takovým fiškus, jsem na urologii. Já si vám dodneška pamatuji na svého prvního pacienta, který mě měl odradit, aby vůbec studoval medicínu. Tenkrát tam přišel muž středního věku a pálilo ho při močení. No jak to tenkrát bývalo? Tak asistent Voženílek mu naordinoval kalcium. Ale to nebylo to nebo to hodné kalcium dnešní. To bylo to zlé kalcium někdejší sestra mladinká poválečné. A mohl píchla do hýždí. Všichni víte, kam to vedlo. Udělal se obrovský absces. Muselo se to trénovat, vyříznout. A teď já sedím u okna asi za pět dnů a vidím, že odchází. Muž. Kulhá, odpálí ho při močení.

Ostatní také poslouchají