Akcent

Serial Killer popáté. Mladé publikum je svatý grál, seriály už nejsou jen zábava, míní dramaturgyně

Akcent

Serial Killer popáté. Mladé publikum je svatý grál, seriály už nejsou jen zábava, míní dramaturgyně
Ze švédského seriálu Komunita (Knutby)

Vltava

Saša Michailidis se ptá dramaturgyně festivalu Serial Killer, publicistky Táni Zabloudilové a švédského producenta Johannese Åhlunda. V Brně se tento týden schází špičky seriálové tvorby, jakým směrem se ubírá? A proč je právě Švédsko evropskou seriálovou velmocí? Nakolik se vyplatí producentům experimentovat se žánry? A jak k rozvoji seriálů přispívá konkurence streamovacích služeb a kabelových televizí? 

Lenka Buriánková, Saša Michailidis

Moderuje: Saša Michailidis

Editorka: Lenka Buriánková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Akci.

  • V Sýrii. Přehlídka pečlivě vybrané seriálové tvorby se schází po roce opět v Brně. Kam se ubírá televizní tvorba nejenom v Evropě a proč právě Švédsko je evropskou seriálu velmocí? Více v dnešním akcentu. Od mikrofonu vás zdraví, což jim chtěli bychom a našimi hosty jsou v pražském studiu dramaturgyně festivalu Cyril Killer a publicistka tajně Zabloudilová. Dobré odpoledne. Dobrý den. A v Brně ve studiu ČRo je s námi švédský producent. Jeho nesolí, ale Hanou a také s námi tlumočník Daniel Dolanský. Dobré odpoledne.

  • Dobré odpoledne. Tak možná se pojďme podívat na tu letošní dramaturgii celého Sirius Keller u. Odráží se v ní, kam směřuje současná seriálová tvorba? Je předpokládám, že ano, ale jak no, do velké míry se to v ní odrážejí. My samozřejmě máme nějaké svoje stálé kategorie. Jednou z nich je právě Focus Švédsko. Každý rok vybíráme. Je tam selekce z určité země, která se zaměřuje na to, abychom vám představili tvorbu té země z té poslední dekády. Takže letos je to to Švédsko a budeme uvádět vlastně šest seriálů včetně například seriálu komunita, jehož producent je teď s námi hostem. A zároveň my tam máme taky kategorie, které se každý rok nějak proměňují, a tak jsme jednu přidal. I to, co jsme přidali, tak je kategorie seriály pro mladé, protože už nějakou dobu v celé Evropě je to vlastně trend vyrábět pro mladá publika. A ono s tím nástupem internetu to trošku vlastně zadusilo tu tvorbu, řekněme nějak na přelomu těch 90. a nultých let a potom nějakou dobu trvalo, než se vlastně k tomu televize znovu pustili. ČT až v poslední době vlastně až letos jsme byli jsme se mohli podívat na ty BH web seriál, který uvedla on-line platforma i vysílání. Ale v celé Evropě se toho produkuje spousta. Ty seriály jsou strašně zajímavé, takže jsme se rozhodli zavést novou sekci Senát pro mladé. A naše stálá sekce, která má ale název kurzu, a proto se to téma každý rok mění. Má letos název v kurzu dvojtečka ženská perspektiva. Takže to jsou seriály, které zase vám ukazují svět z nějakých úhlů pohledů, které vlastně jsou nějak nečekané, jsou v nich. Převrací se tam různě genderové stereotypy. Trochu vás to nutí jinak přemýšlet o světě než než dřív.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu