On Air

Je to film o dospívání i o změnách v Hongkongu, říká režisérka časosběrného dokumentu Mému devatenáctiletému já

On Air

Je to film o dospívání i o změnách v Hongkongu, říká režisérka časosběrného dokumentu Mému devatenáctiletému já
Z časosběrného dokumentu Mému devatenáctiletému já

Radio Wave

Mabel Cheung je hongkongská režisérka, která od osmdesátých let natáčí především hrané filmy. Na pražský festival Filmasia ale začátkem prosince přijela představit svůj dokumentární projekt Mému devatenáctiletému já. Je to časosběrný dokument, který natáčela deset let od roku 2011. Sleduje v něm několik studentek dívčí střední školy Jing Wa v dekádě, která byla, aspoň podle samotné režisérky, možná nejdramatičtější v celé historii Hongkongu.
Antonín Tesař

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • E-mail či Young je hongkongská režisérka, která od 80. let natáčí především hrané filmy. Na pražský festival film a já se ale začátkem prosince přijela podívat se svým novým dokumentárním projektem mému devatenáctiletému já. Je to časosběrný dokument, který natáčela 10 let od roku 2011 do roku 2021. Sleduje v něm několik studentek dívčí střední školy Youngova v dekádě, která byla aspoň podle samotné režisérky možná nejdramatičtější v celé historii Hongkongu. A o tomto filmu se s ní teď na Radio Wave budu povídat. Dokument mému devatenáctiletému já se věnuje střední škole jiní dva, což je škola pro dívky. Proč jste si vybrala zrovna tuto instituci?

  • Do ulic. No a je klid. Slezsku vyspi klesá její statice. Až se lidé v tu školu jsem si vybrala, protože jsem tam sama studovala od svých šesti do 18 let. Zlu a EU se jim skoro hodně věcí tam ale v té době muselo být jinak než dnes.

  • A budou Afghánci desku hezký čumáček. Neřekla bych, že se ta škola až tak změnila. Vždycky se zaměřovala na vzdělání pro dívky. Byla založena anglickými misionáři, kteří přišli do Číny vzdělávat znevýhodněné lidi. Žádné dámičky z lepší společnosti, ale ženy ze všech vrstev, služky, dělnice a taky prostitutky. To bylo před více než 100 lety. Ale stejný duch v té škole zůstává i dnes. V Hongkongu je spousta výborných škol, ale mnoho z nich je placených, takže přednost tam logicky mají děti z bohatých rodin. Jak se to?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají