Dvacet minut Radiožurnálu

Na americké univerzity se velmi pozvolna vracejí 60. léta. Protesty studentů mohou ovlivnit i listopadové volby, připouští Klvaňa

Dvacet minut Radiožurnálu

Na americké univerzity se velmi pozvolna vracejí 60. léta. Protesty studentů mohou ovlivnit i listopadové volby, připouští Klvaňa
Tomáš Klvaň

Radiožurnál

Při protiizraelských protestech na amerických univerzitách policisté zatkli přes 2000 lidí. O co protestujícím studentům jde? Co aktuální dění v kampusech vypovídá o poměrech na prestižních univerzitách? Může to mít vliv na výsledek letošních amerických prezidentských voleb? A dá se současné dění srovnávat s tím, jak kdysi vypadaly protesty studentů proti válce ve Vietnamu? Tomáš Pancíř se zeptal odborníka na Spojené státy americké z New York University v Praze Tomáše Klvani.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Při protiizraelských protestech na amerických univerzitách policisté zatkli už přes 2000 lidí. O co protestujícím studentům jde? Co aktuální dění v kampusech vypovídá o poměrech na prestižních univerzitách? Může to mít vliv na výsledek letošních amerických prezidentských voleb. A dá se současné dění srovnávat s tím, jak kdysi vypadaly protesty amerických studentů proti válce ve Vietnamu?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je bývalý novinář, který přednáší na New York i univerzity v Praze. Tomáš Klvaňa. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý den.

  • 56 policejních zákroků, přes 2000 zadržených. To je podle agentury AP bilance protestů, které v posledních dvou týdnech zasáhly čtyři desítky amerických univerzit. Vy jste působil ve Spojených státech, máte doktorát z univerzity v Minnesotě. Jste v kontaktu s bývalými kolegy? Jak to vnímají?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají