Online Plus

Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla nám naši závislost na technologiích, míní Koubský

Online Plus

Sluneční bouře odstavila chytré traktory. Připomněla nám naši závislost na technologiích, míní Koubský
Sluneční erupce

Plus

Sluneční bouře z minulého týdne, díky které jsme mohli i u nás vidět polární záři, způsobila problémy některým farmářům. Vyřadila totiž GPS signál, pomocí kterého se řídí navigační systémy chytrých traktorů. Ty zůstaly stát na poli.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Solární bouře a chytré traktory a proměna internetového vyhledávání, potenciálně riziková ochrana před podvody v androidu a další novinky v umělé inteligenci. V to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, který vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • U mikrofonu samozřejmě vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Tento týden přinesl řadu novinek ve světě umělé inteligence, takže se dnes budeme věnovat hlavně jim. Vyhledávání informací na internetu čeká velká změna. Společnost Google, která provozuje světově dominantní vyhledávač, oznámila, že na dotazy uživatelů začne dávat odpovědi prostřednictvím generativní umělé inteligence. Novou funkci už nějakou dobu testuje a brzy ji plánuje zpřístupnit všem svým uživatelům ve Spojených státech. Jak to funguje? Když člověk do vyhledávače zadá dotaz, zobrazí mu Google nahoře na stránce s výsledky box, ve kterém mu i já ji poskytne odpověď ve formě uceleného textu. Teprve pod ním budou případné odkazy na weby, za kterých umělá inteligence čerpala. Až pod tímto boxem uživatel najde placené odkazy a ještě níže pak přirozené výsledky vyhledávání, tedy odkazy na různé stránky, kde by mohl odpověď sám najít. Řada komentátorů varuje, že změna vyhledávání by mohla snížit návštěvnost webů až o desítky %. Uživatelé, kteří dostanou odpověď od já ji, totiž nebudou mít potřebu klikat na odkazy na jednotlivé servery. Petře, my už jsme myslím také i o tomto směru ve vývoji a v integraci do různých služeb. Myslím, že už jsme o tom mluvili, protože Google opravdu začal s touto funkcí experimentovat už před nějakou dobou, před několika měsíci. Minimálně ta funkce zatím tedy bude dostupná pouze pro uživatele ve Spojených státech. V Evropě se jím pravděpodobně nedočkáme hned tak ale bude určitě zajímavé tedy sledovat, co to udělá právě třeba na tom americkém trhu. Už teď se tam právě objevují velké obavy provozovatelů různých webů, že tím velmi výrazně klesne návštěvnost. Google aspoň v těch svých prezentacích teď říkal, že třeba ty odkazy, které jsou u toho boxu, to znamená, že opravdu ta jej z nich čerpala, uvede je pod tím boxem někde tak, že na ty se kliká více než dříve a chce tím nějakým způsobem uklidnit ty provozovatele webů. Nicméně tedy opravdu těch komentářů, že vyhledávání jako takové končí, že se úplně mění podoba internetu tímto krokem a podobně. Tak těch jsem četl z amerických a dalších médiích opravdu hodně. Co si myslíš ty? Jak velký zásah do současného fungování webu a vyhledávání toto bude?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají