Názory a argumenty

Petr Šabata: Vinaři chtějí od vlády trvalou výjimku z danění tichého vína, pomohl jim mráz

Názory a argumenty

Petr Šabata: Vinaři chtějí od vlády trvalou výjimku z danění tichého vína, pomohl jim mráz
Červené vino

Plus

Česko se zřejmě stane zemí, kde o výši daní rozhodne počasí. To není aprílový žert, ale návrh Svazu vinařů po nedávných mrazech, které způsobily značné škody ovocnářům, lesním školkám a také právě vinařům. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) všem slíbil finanční pomoc z programu na řešení rizik a krizí v zemědělství, návrh projedná v úterý vláda.
Petr Šabata

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česku se zřejmě stane zemí, kde o výši daní rozhodne počasí. To není aprílový žert, ale návrh svazu vinařů. Po nedávných mrazech, které způsobily značné škody ovocnářům, lesním školkám a také právě vinařů. Ministr zemědělství Marek Výborný všem slíbil finanční pomoc z programu na řešení rizik a krizí v zemědělství. Návrh projedná v úterý vláda, ale vinaři takovou pomoc odmítají. Za to žádají, aby vláda ustoupila od záměru zavést spotřební daň na tichá vína. Říct, že o zrušení daňové výjimky, které vypadlo vloni v květnu z konsolidačního balíčku a rok se o ní bezvýsledně. Jedna. Návrh vinařů je nemravný, a pokud na něj vláda Petra Fialy přistoupí, znovu se vysměje všem, kdož kvůli konsolidaci státních financí platí více nebo méně. Dostávají tedy firmy, zaměstnanci, rodiny, včetně těch nízkopříjmových a mimochodem také výrobci ostatních druhů alkoholu. Ministr Výborný řekl před pár dny ČRo, že nevidí důvod oddaní uvažovat. V pohotovosti jsou opět všichni jihomoravští politici, od místních přes krajské, ty ve sněmovně, v Senátu i ve vládě, kteří odvrátili zdanění tichého vína před rokem a brzdí ho dosud. Škody po mrazech využívají jako další argument. Jenomže stejně zasažení ovocnáři budou muset všechny škody konkrétně doložit a státní pomoc bude adresná a jen částečná. Už jen kvůli tomu, že výborný bude požadovat také mimořádnou krizovou pomoc ze zemědělské rezervy Evropské komise. Tam křik politiků z jižní Moravy samozřejmě neplatí. Vinaři chtějí de facto plošnou podporu. Ačkoliv mrazy poškodily vinice především v Čechách až z 90 %, daňová výjimka se vztahuje na všechny. Celkové škody jsou podle údajů samotných vinařů něco přes dvě miliardy. Spotřební daň z tichého vína na úrovni vína šumivého by přinesla do státní pokladny ročně až pět miliard korun, což vyčíslila NERV, která před rokem navrhovala daňovou výjimku zrušit. Hlavní argument pro to je jasný. Dvě třetiny hroznů, z nichž se vyrábí tiché víno, se do ČR dováží vláda a kvůli ní i daňoví poplatníci přes výjimku tedy podporují nikoliv malé moravské vinaře, ale byznys firem, které dovezou laciné hrozně zahraničí a s výhodou prodávají víno na českém trhu. Jihomoravský politik Petr Fiala to uznal. Jsme si vědomi, že to dopadá především jako výhoda na dovozová vína. Konec citátu. Ministr financí Zbyněk Stanjura před časem tvrdil, že návrh na zdanění tichého vína dokončuje a brzy ho předloží koalici k projednání. Jenže pak přišly ty mrazy. Už vyjmutí tichého vína z konsolidačního balíčku před rokem usvědčovalo vládu, že neměří všem stejně. Že její slova o neustupování nátlaku jsou jen slova. Jihomoravští lobbisté se veřejně chlubil, ne komu telefonoval, i na koho tlačili a kdo jim slíbil podporu. Mráz teď poškodily ovocnáře a pro ně vláda žádnou plošnou pomoc samozřejmě nechystá. Pokud daň z tichého vína zase spadne pod stůl nebo nevinen. Mráz ale pěti koalice ne schopná dohodnout racionální spravedlivé řešení a vláda neobhajitelně ustupující jedné profesní skupině.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají