Jak to vidí...

Varování proti TikToku nelze brát na lehkou váhu. Bez našeho vědomí sbírá osobní data, varuje mediální expertka Hejlová

Jak to vidí...

Varování proti TikToku nelze brát na lehkou váhu. Bez našeho vědomí sbírá osobní data, varuje mediální expertka Hejlová
TikTok

Dvojka

Denisa Hejlová, expertka na strategickou komunikaci, okomentuje situaci ohledně slovenských veřejnoprávních médií. Zmíní také, jak fungují algoritmy sociální sítě TikTok, jak se k ní staví americká vláda a proč je u dětí čas strávený na mobilech alarmující.
Denisa Hejlová, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Amnesty International vyzvala Národní radu Slovenska a tamní vládu, aby při svých rozhodnutích dbali na dodržování principů a ochrany právního státu, svobodu projevu, právo na informace i na ochranu před diskriminací. Jak víme Slovenska, vláda minulý týden schválila zrušení RTVS, tedy rozhlasu a televize Slovenska, a vytvoření STV r, tedy Slovenské televize a rozhlasu. Nejde ovšem pouze o nějaký nový název nebo zkratku. Předloha zákona čelila kritice. Nakonec místo sporné programové rady novela zákona počítá s etickou komisí. Jednoho člena by měla vybrat matice slovenská. Ministerstvo kultury ustoupilo i od možnosti odvolat ředitel bez udání důvodu, což by bylo v rozporu s evropskými normami. Vládní koalice premiéra Roberta Fica kritizuje činnost veřejnoprávního rozhlasu a televize. Tvrdí, že přestala být objektivní, protože je v rozporu s vládou. Podle ministryně kultury Martin Šimkovičová je předloha zákona v souladu s evropským aktem o svobodě médií a i podle ní bylo zpravodajství RTVS dosud nakloněno. Na jednu stranu nejsilnější opoziční hnutí progresivní Slovensko varuje, že zákon znamenat konec svobodné RTVS. Paní Hillová, jak vy vnímáte tuto situaci? Co se děje na Slovensku s veřejnoprávními médii a jaká budoucnost je čeká?

  • Debata kolem veřejnoprávních médií na Slovensku je určitě významná. Je to věc, o které se baví celá společnost a jak vidíte, tak dokonce i v zahraničí. Ale je to událost, která není příliš překvapivá v tom smyslu, že slovenští politici již dávno deklarovali, že se inspirují trošku maďarským vzorem a Maďarsko bylo ze zemí EU první, které přistoupilo k významnější regulaci médií tak, aby šla trošku více na ruku vládě. Co je pro mě osobně otázka spíš taková filozofická, je to, proč vlastně slovenští politici tak moc proti médiím brojí, když přesto veřejnost je zvolila. Takže dalo by se možná říci, že přestože politici se domnívají, že média jim nejsou nakloněna, takto to veřejné mínění neovlivnilo. Otázka je také hranice, kdy budou vlastně politici spokojeni s tím, jak o nich média píšou, protože to je otázka, která se objevuje pořád a pořád. A kdyby právě třeba v tom byla zakotvena možnost neustálého odvolávání ředitelů, tak můžeme se podívat i do minulosti, kdy na Slovensku těch ředitelů se vystřídalo opravdu hodně. Kde je přesně ta hranice, kdy mediální obsahy zpravodajství budou politikům vyhovovat?

  • Zaměstnanci a spolupracovníci RTVS minulý týden přišli do práce demonstrativně v černém. Odmítají šéfy poplatné vládě. Vydali videoposelství, ve kterém říkají, že pokud politici ovládnout veřejnoprávní média, tak udělají si, cituji dál set VS, složku své moci a zájmu. Obávají se, že už nebudou umět zaručit objektivitu, nezávislost a pravdivost. Tak myslíte, že to bude možné i poté, pokud tedy ten zákon projde v parlamentu, kde má vládní koalice většinu?

Více z pořadu