Jak to vidí...

Politolog Kopeček: Odchod z vlády? Důvody by si Piráti našli. Jejich zájmem je ale dotáhnout změny do konce

Jak to vidí...

Politolog Kopeček: Odchod z vlády? Důvody by si Piráti našli. Jejich zájmem je ale dotáhnout změny do konce
Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Dvojka

V čele Pirátské strany bude po další dva roky stát Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj. Rozhodlo tak celostátní fórum strany. Co ve volbě předsedy sehrálo největší roli? Dá se na volbu pohlížet jako na referendum o vládním působení Pirátů? Jak reálný je jejich odchod z koalice? Politolog Lubomír Kopeček se ještě zaměří na situaci před slovenskými prezidentskými volbami a ohlédne se za dosavadními vztahy hlavy státu a premiérů v historii samostatné Slovenské republiky.
Lubomír Kopeček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V čele Pirátské strany bude další dva roky pokračovat Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj. Na celostátním fóru strany v Brně získal 556 hlasů. Jeho vyzyvatel ku europoslankyní Markétou Gregorovou válek o 300 členů. Pane Kopečku, co ve volbě předsedy se hrálo největší roli? Často se o tom píše, že to možná byla i ta volba takovým referendem o vládní působení Pirátů. Tak jak vy to vnímáte?

  • I je dobré brát v úvahu, že Ivan Bartoš je šéfem Pirátů už skoro 15 let s nějakou krátkou přestávku. Takže v odpovědi na tu první otázku je dobré si uvědomit, že tu máme předsedu strany, který vlastně ji zná, tuto funkci zná. Většinu členů Pirátů je zhruba 1200. Ono opravdu tu stranu zakládal, se značnou částí členské základny se zná osobně, což jako je samozřejmě velká devíza při jakékoliv volbě.

  • A samozřejmě ten fakt, že v tuto chvíli se podpora Pirátů pohybuje na nějaké z jejich pohledu celkem přijatelné úrovni kolem 10 % hlasů. To je zase další věc, která v tom úspěchu Ivana Bartoše sehrála roli. Vy jste mluvila o referendu s samozřejmě se to asi tak dá nahlížet, nicméně já bych byl velmi opatrný s tím, že tam šlo o nějaký velmi vyostřený střet, což ten výraz referendum naznačuje. Samozřejmě to, co reprezentovala Markéta Gregorová byl určitý výraz nesouhlasu, snahy nějakým způsobem oživit ten protestní étos, na kterém Piráti léta fungovaly a vlastně díky tomu, že jsou ve vládě, tak se z pochopitelných důvodů utlumil, protože být protestní ve vládní koalici by znamenalo jí velmi pravděpodobně i rozbíjet. Na druhou stranu, když se vlastně dívám na to její vystupování před volbou, tak ona v zásadě ne, nabízela jasnou alternativu. Ano, zítra odejdeme z vlády, ale tak jako opatrně to naznačovala. Ono bylo opravdu vidět, že v tomto směru ona dost je, použil slůvko, našlapuje velmi opatrně, protože i ona zjevně přes ten rozdíl, který je tu vůči Ivanovi Bartošovi, zjevně nemá v tuto chvíli zájem udělat nějaký radikální okamžitý krok znamenající odchod Pirátů z vlády.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají