Dvacet minut Radiožurnálu
Vláda objednává jaderné bloky mimo rámec zákona. Tendr na Dukovany se stává napadnutelným, říká Míl
Dvacet minut Radiožurnálu
Vláda v minulém týdnu radikálně změnila soutěž na stavbu nového jaderného bloku a žádá místo jednoho reaktoru rovnou čtyři. Povede změna tendru k výhodnější finanční nabídce? Neměly by být nové požadavky na soutěžící lépe vysvětleny? Je škoda, že ze soutěže prakticky vypadla americká firma Westinghouse? Tomáš Pancíř se ptal Jaroslava Míla, bývalého vládního zmocněnce pro jadernou energetiku a bývalého ředitele energetické společnosti ČEZ.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany se mění. Vláda vyzvala dva ze tří uchazečů, aby předložili závaznou nabídku na stavbu ne jednoho, ale až čtyř jaderných bloků. Proč je reálné u nás příštích letech zaplatit a postavit čtyři nové reaktory. Kolik nové bloky mohou stát a může přinést problémy to, že vláda v další části tendru neoslovila americký Westinghouse?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku a také bývalý ředitel společnosti ČEZ Jaroslav Míl. Dobrý den. Zdravím vás do přenosového vozu.
-
Dobré odpoledne vám i posluchačům. Vláda tedy minulý týden rozhodla, že chce od uchazečů z Francie a z Jižní Koreje závazné nabídky až na čtyři jaderné bloky. Ministr financí Zbyněk Stanjura ale včera v Otázkách Václava Moravce řekl, že to neznamená, že by vláda rozhodla o tom, že postaví všechny čtyři bloky. Podle něj ty nabídky mají vládě pomoci k rozhodnutí, jestli stavět 1, 2 nebo čtyři bloky. Rozumíte tomuto postupu? Dává to smysl?