Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?
Proč prdy smrdí?

Rádio Junior

Lepší jeden prd než deset doktorů. Je tohle přísloví pravdivé? Jak se upouštění plynů odborně říká a kolikrát za den si průměrně prdneme?
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Zdravím všechny zvědavce. Dnešní zajímavost je na přání jednoho našeho posluchače. Pověřil mě, abych něco zjistila, a tak jsem se do toho pustil. A pojďme na to. Existuje přísloví, které říká lepší jeden prst než 10 doktorů. Možná se tomu budete divit, ale je to vlastně pravda. Pravidelné upouštění plynů nebo také odborně v letu. Lence je činnost zdravá. Je totiž důkazem toho, že nám dobře funguje trávicí systém a máme vyváženou úroveň střevních bakterií. Z čeho se tyto plyny nebo také lidově prd i skládají? Je v nich obsažen dusík, vodík a oxid uhličitý, metan, kyslík a sulfan. Právě sulfan je složkou, kvůli které střevní plyny smrdí. Zapáchající složka tvoří jen jedno %, ale obsahuje síru a ta zkrátka zapáchá jako zkažená vejce nebo shnilá zelenina. Kde se v nás ale tato páchnoucí směs vůbec vezme. Vzniká v trávicím traktu rozkladem přijímané potravy. Její vznik a složení ovlivňuje také množství vzduchu, který spolykáme, chemické reakce v našem žaludku a střevní bakterie, které kvasí potravu, kterou jsme snědli. Některé potraviny nás samozřejmě nadýmají více než jiné a obsahují také více síry. Jde třeba o luštěniny, zelí, sýry, pivo nebo vejce. To pak ovlivňuje vůni proudů a také to, jak často se větry vypouští a co. Zvuk spojený s touto činností je způsoben chvěním řitního otvoru. Na to, jestli bude pršet Tichý nebo hlasitý, má vliv propustnost řitního svalů, rychlost plynu, vlhkost a tělesný tuk, jakou má běžně střevní plyn rychlost zhruba tři m za sekundu. Průměrně vypouštíme tyto smraďochy i čtrnáctkrát denně. Přijde vám to hodně? O většině totiž ani nevíte. V noci během spánku, když se tělo uvolní, vypouští plyny nejvíce. V naší kultuře rozhodně není běžné upustit páru na veřejnosti. Ale jsou i kultury, kde to žádná ostuda není. Například kmen v Jižní Americe používá proudění jako pozdrav. V Číně dokonce existuje povolání čich a čtvrt u, protože tam věří, že se dá podle pachu rozpoznat, jaký zdravotní problém pacienta trápí. To je teda šílená práce. Já bych ji dělat nechtěl. A co vy? A co myslíte? Ulevujeme si jen my, lidé vůbec ne. Nejvíce první termiti, na druhém místě jsou velbloudi a na třetím zebry. Rozhodně si, milí, zvídaví si zapamatujte, že vypustit své střevní plyny je zdravé, tak se za to nestydíte, ale raději to dělejte v soukromí. A pokud máte pocit, že je vypouštíte až moc často, tak zkuste dát větší pozor na to, co jíte, dodržovat pravidelný pitný režim, nezapomínat na pohyb a zbytečně se nestresovat. Holky a kluci, pokud chcete o tom, kde se berou větry nebo lidově Brdy, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď se to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu