Zvídavec Evy Sinkovičové

Přírodní div, který fascinuje turisty i vědce. Kde probíhá jedna z posledních velkých migrací?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Přírodní div, který fascinuje turisty i vědce. Kde probíhá jedna z posledních velkých migrací?
Pakoně vbíhají do řeky v africkém národním parku Masai Mara

Rádio Junior

Dva miliony pakoňů, antilop, gazel a zeber se každý rok vydávají na stovky kilometrů dlouhé putování. Proč to dělají a hrozí jim na jejich pouti nějaké nebezpečí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, holky a kluci, vítám vás u dalšího dílu. Zvědavce. Pojďme se rovnou vrhnout na tu dnešní zajímavost. Velká migrace zvěře. Víte, co si pod tím představit? Každoročně dochází k něčemu neuvěřitelnému více než 2 miliony pakoňů, gazel, antilop a zeber putuje z národního parku srandě ty v Tanzanii na zelené pastviny přírodní rezervace Masai Mara v Keni a pak zase zpět. Jdou za potravou a vodou a snaží se v obou oblastech využít období nejlepších podmínek. Většinou zvířata od července do konce září překonávají řeku Mara a přesouvají se z Tanzanie do Keni. To je však jen jeden úsek velké migrace, která vlastně nikdy nekončí. Jde spíše o takový koloběh a neustálý pohyb. V listopadu se začínají stát a opět vracet do severního se ankety. Postupně se pak přesunují na jih. Z ankety, kde se rodí několik set 1000 mláďat. Poté, co mláďata trochu zesílí, přesouvají se na severozápad území a v červnu míří opět pomalu do keňské rezervace Masai Mara. A nakonec se cyklus zase opakuje. Přesné načasování závisí ale vždy na počasí a nikdo vám přesně nezaručí, kdy a kde si stát a mohou zrovna pohybovat. Tam, kde vydatně prší a Pláně se zelenají, tam zvířata povedou. Velká migrace mezi sebou. Ankety a Masai Mara jednou z nejstarších a zároveň posledních velkých pozemních migrací na naší planetě. Většina jiných tvorů, kteří podobně ve velkém migrovali, už je bohužel vyhubena. I pro pakoně a další zvířata je tento přesun rizikem hlavně překonávání řeky Mara, což je nejdramatičtější období celé migrace. Podle zoologů při každoroční pouti zahyne zhruba 250000 pakoňů a 30000 zeber. Po cestě jsou totiž zvířata pronásledována a lovy na velkými predátory. Pronásledují je 1000 lvů, levhartů, a tak jich jen skvrnitých. Řeka Mara, kterou zvířata musí přejít, je pak plná krokodýlů. Sledovat, jak migrující zvířata bojují o holý život, musí být šílené a zároveň je to přesná ukázka toho, jak to chodí v divoké přírodě. Celkově si ale myslím, že vidět velkou migraci musí být neuvěřitelné. Zvířata půjdou přes 1600 km, a když se pak o ně rozběhnou, třese se celá země. Pokud to máte stejně jako já a zrovna se nechystáte na safari do Keni nebo Tanzanie, mrkněte na velkou migraci. Alespoň na internetu. Fotografové a kameramani čekají každoročně na těch nejlepších místech. A úžasných záběrů existuje opravdu mnoho. Moji milí zvědavci, pokud chcete o obřích stádech migrujících zvířat nikomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište. Třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.