Zvídavec Evy Sinkovičové

Jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Jaký je rozdíl mezi recyklací a upcyklací?
Využít staré věci a materiály a vdechnut jim nový život – to je upcyklace

Rádio Junior

Proč je dobré věnovat se upcyklaci a co to vůbec je? I vy jste určitě už někdy upcyklovali. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • S přídavky a zvědavci. Moc vás zdravím a vítám vás u dalšího dílu, který je na přání naší posluchačky. Pinke. Pověřila mě, abych něco zjistila, a tak jsem se do toho pustil. A pojďme na to. Víte, co je to aplikace? Jde o proces přeměňování v podstatě odpadového materiálu, který ale ještě odpadem být nutně nemusí, nebo nepotřebných starých produktů v nové materiály či produkty lepší kvality. Jde vlastně o vdechnutí nového života starým věcem, které už jsou třeba pro někoho na vyhození. Zde je ale rozdíl mezi akci klecí a recyklací, kdy z recyklovaný odpad přichází do výroby a s pomocí dalších složek se vyrobí něco nového. U akci klace se daná věc nebo materiál nakonec vůbec odpadem nestane, takže nedojde k jeho vyřízení, rozmělnění a znovu zpracování. Poprvé byl tento cizí termín použit v 90. letech minulého století, kdy odborník z technologické společnosti zdůraznil, že ve společnosti potřebujeme takovou recyklaci, která přinese vyšší hodnotu než starý výrobek, tedy akci kleci. Rozdíl mezi akci klecí a běžnou výrobou je právě v použitých materiálech. K běžným výrobním procesům potřebujeme nějaké nové suroviny, které musíme samozřejmě někde získat. Naopak u akci klace potřeba nových surovin odpadá, protože se používají již jednou vyrobené materiály nebo produkty, které pro svůj původní účel už dosloužily. Na konci cesty daného výrobku tak není běžná likvidace, ale naopak další služba uživatelům v nové a někdy i úplně odlišné podobě. Nejčastěji se a příklad se využívá v umění a módním průmyslu. Poslední dobou ale proniká i do architektury nebo stavebnictví. I vy možná akci plujete a ani o tom nevíte. Zasadili jste si někdy něco do staré sklenice nebo ji použili jako stojánek na fixy? Užili jste si roušky z nepoužívaného oblečení? Už to je aplikace. Kořeny a recyklace sahají nejspíš už do dávné minulosti. Přesto, že se to ještě akci klecí nenazývalo, u předků byly akci k letní procesy součástí chodu každé domácnosti. Věci se nevyhazovaly a nekupovali si nové, ale různě se upravovaly, předělávali, používali jinak. Zkrátka se aplikovalo ve velkém. Dnes si sice můžeme většinu věcí koupit znovu, ale k akci kleci se vracíme hlavně kvůli ekologii. Když se nebude vytvářet zbytečný odpad, navíc snížíme dopad na životní prostředí a nezatížíme tolik naši planetu. Staré předměty oživují mnozí designéři a umělci. Ze staré košile se dá ušít třeba sukně, z pásů od auta nebo ze zipů se vytvoří kabelka. A mnoho možností je i v umění. Nad některými díly zůstává rozum stát. Umělci používají plastová víčka, skleněné lahve, kusy látek. Možností je opravdu neskutečně moc. Co si o akci klad si myslíte vy, moji milí zvědavci? Pokud chcete o tom, co je to akci kleci, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď se to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.