Zprávy Rádia DAB Praha

Povodně před 20 lety nepřežilo v Zoo Praha 134 zvířat. Bylo to jako katastrofický film, který se stává skutečností, vzpomíná kurátor plazů

Zprávy Rádia DAB Praha

Povodně před 20 lety nepřežilo v Zoo Praha 134 zvířat. Bylo to jako katastrofický film, který se stává skutečností, vzpomíná kurátor plazů
Dolní část pražské zoo neměla proti Vltavě šanci, zaplaveny byly například pavilony velkých savců, goril, kočkovitých šelem nebo dětská zoo

Rádio DAB Praha

Přesně před dvaceti lety začala Česko opouštět povodňová vlna. Labe v Ústí nad Labem kulminovalo, Vltava v Praze klesala a domů se začali vracet první evakuovaní lidé. Řada míst v metropoli ale byla dál uzavřená, například zoologická zahrada. Tam povodeň způsobila škodu 232 milionů korun, 134 zvířat zemřelo. Tehdy totiž zahradu chránil pouze val.

 
Karolína Burdová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • My jsme se brodili tou vodou. Na polykarbonátovou střechu bubnoval déšť, nad tím lítal vrtulník, zněly sirény a výzvy k evakuaci a v tu chvíli si člověk uvědomil, že je uvnitř jakéhosi katastrofického filmu, který se stává skutečnost.

  • Živelnou katastrofu tady v zoologické zahradě pamatuje Petr Velenský, kurátor plazů. My tady stojíme u dolní stanice lanovky, kde je ryska, respektive jsou turisti dvě.

  • O tento spodní praporek, který je teda pořád ještě tak, že na něj nedosáhnu o m. A které povodeň 2013 a ten horník, který se nám ztrácí proti obloze, tak to je ta povodeň 2002. Dokonce i pro mě je to teď obtížné si představit, co jsem tady vlastně zažívali. Zvednu oči a vidím, kde byla ta hladina.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají