Zaostřeno

Výpadky léků? Jde o špatné plánování výroby farmaceutických firem, vysvětluje náměstek Dvořáček

Zaostřeno

Výpadky léků? Jde o špatné plánování výroby farmaceutických firem, vysvětluje náměstek Dvořáček
lékárna, ilustrační foto

Plus

Od konce letošního roku je tu rozsáhlý výpadek antibiotik, antipyretik, ale i dalších léků. „Tím zásadním důvodem je špatné plánování výroby,“ naznačuje náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Donedávna byl výkonným ředitelem AIFP, což je asociace sdružující farmaceutické společnosti s vlastním vývojem nových léčiv. Farmaceutické firmy podle náměstka špatně odhadly, kolik lidí v sezóně onemocní respiračními chorobami.
Tereza Čapková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR, ale i řada dalších států musí řešit od konce loňského roku rozsáhlé výpadky léků. Asi nejviditelnější je nedostatek antibiotik a antipyretik. Problém je o to výraznější, že se koncem roku 2022 v Česku potkala epidemie rezervu chřipky a zčásti stále ještě COVIDu-19. Zažíváme mimořádnou situaci. Lze tomu předcházet a lze přesunout výrobu léků zpět do Evropy? Dobrý poslech přejí Tereza Čapková.

  • Zaostřeno.

  • Na konci loňského roku zaplnily sociální sítě příspěvky lidí, kteří sháněli léky na teplotu. Jiní naopak nabízeli přebytky svých domácích lékárniček k dispozici. Někteří se za v tuzemsku ne dostupnými medikamenty vydali až za hranice. Situaci, která panovala v lednu u pediatrů, přibližuje reportáž Andrey Štromajerové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají