Zaostřeno

Volby v Bosně a Hercegovině: Obávám se o osud této země, prohlásil Vysoký představitel při EU

Zaostřeno

Volby v Bosně a Hercegovině: Obávám se o osud této země, prohlásil Vysoký představitel při EU
Bosna a Hercegovina: nápis v latince a v cyrilici

Plus

Lidé v Bosně a Hercegovině v neděli hlasují o složení parlamentu a kolektivního prezidentského orgánu. Také o poslancích a delegátech centrálního parlamentu a vedení kantonů. Volby nejsou v této federaci se 3,5 miliony obyvatel nic jednoduchého. O reformu se snaží prakticky všechny strany, ale každá navrhuje jiné řešení. Navíc před časem unikl návrh z kanceláře vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu, který v zemi vyvolal rozsáhlé protesty.
Magdaléna Fajtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidé v Bosně a Hercegovině tento víkend hlasují ve volbách. Zvolí si prezidenty a členy parlamentů obou částí země, poslance a delegáty centrálního parlamentu, vedení kantonů a také s členy kolektivního prezidentského orgánu. Z tohoto výčtu je zřejmé, že volby v Bosně nejsou nic jednoduchého. Posledních týdnech navíc bosenskou společnost rozvířil uniklý dokument z kanceláře vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu. Christian Schmidt se pokoušel navrhnout změnu volebního zákona. To se nelíbilo velké části společnosti. Do ulic kvůli tomu vyšly tisícovky lidí. Bosňané teď hlasují znovu podle starého klíče. Největší podporu mají hlavně nacionalistické strany, které se u moci drží prakticky od konce války v 90. letech. Po volbách v Bosně a Hercegovině bude dnešní díl zaostřena, u kterého vás vítá Magdalena Fajtová.

  • Zaostřeno.

  • Hor, aby blbost. Absolutní nesmysl není. Já tu jen tak nesedím nebo nestojím. Já se obávám o osud této země.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají