Zaostřeno

Vánoce mají pohanský původ. „Dnes je to součást tradice, jsme rádi, že se něco děje,“ říká kněz

Zaostřeno

Vánoce mají pohanský původ. „Dnes je to součást tradice, jsme rádi, že se něco děje,“ říká kněz
Jak Keltové slavili zimní slunovrat

Plus

Jeden ze dvou hlavních křesťanských svátků – Vánoce – má původ v předkřesťanských rituálech a oslavách slunovratu. Dodnes se to projevuje silně například na Českomoravské vrchovině, vysvětluje etnoložka Ilona Vojancová z Národního muzea v přírodě Vysočina. Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla to nijak nesnižuje význam těchto svátků pro křesťany: „Lidé slavili slunovrat nebo rovnodennost, tak se k tomu přidal i křesťanský obsah.“
Kateřina Cibulka, Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vánoce mají kořeny v oslavách slunovratu. Jeden ze dvou hlavních křesťanských svátků má tak původ v předkřesťanských rituálech. Dodnes se to projevuje silně například na Českomoravské vrchovině, vysvětluje etnoložka Ilona Vojancová z Národního muzea v přírodě Vysočina.

  • V lidových obyčejích můžeme spatřovat velké předkřesťanské vlivy a ty se udržely, můžeme říci v některých obyčejných do dnešních dnů.

  • Podle generálního sekretáře České biskupské konference Stanislava Přibyla to nijak nesnižuje význam takových svátků pro křesťany.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají