Za obzorem

Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty. Letité spojenectví vlády s touto církví tak dostává trhliny

Za obzorem

Japonci po vraždě expremiéra Abeho podepisují petice za rozpuštění Moonovy sekty. Letité spojenectví vlády s touto církví tak dostává trhliny
Šinzó Abe

Plus

Někdejší Církvi sjednocení, známé též v Česku jako Moonova sekta, hrozí v Japonsku rozpuštění. Vláda nařídila její vyšetřování po červencové vraždě bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Církev přitom nemá atentát přímo na svědomí. Vražda ale odhalila úzké a neprůhledné vazby mezi Liberálně demokratickou stranou a Církví sjednocení. (Repríza z prosince 2022.)
Tomáš Havlín

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Japonsku má ve svých duchovních tradicích pevně zakořeněné mnohobožství neboli polyteismus. To se může projevovat jednak v mnohosti náboženských společností, kterých je v Japonsku podle některých zdrojů neuvěřitelných 180000, ale i v tom, že Japonci často nemají problém akceptovat nové věrouky a udělat jim místo ve společnosti. Pro mnoho z nich ostatně není nepředstavitelné být třeba buddhistou i muslimem zároveň a k tomu se pro jistotu pokřižovat cestou kolem křesťanského kostela. Jedna náboženská společnost ale vyvolala v poslední době v Japonsku veřejné odmítnutí. Původně jihokorejské církvi sjednocení, známé v Česku jako Moonová sekta, hrozí po atentátu na bývalého premiéra Šinzó Abeho rozpuštění. Začíná za obzorem pořad, ve kterém se věnujeme méně známým, ale neméně zajímavým oblastem a fenoménům, které většinou zůstávají za horizontem běžného zpravodajství. Tentokrát o náboženství a politice v Japonsku. U poslechu vás vítá Tomáš Havlín.

  • Za obzorem.

  • Dolary přijedou každý rok.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají