Za obzorem

Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam oficiální vláda nedosáhne

Za obzorem

Džihádisté v Sahelu jsou síla, se kterou je potřeba počítat. Vytváří stát tam, kam oficiální vláda nedosáhne
Věřící v Mali

Plus

Už skoro deset let vzdorují západní intervenci a i přes snahy jedné z nejmodernějších armád světa se jejich vojenská porážka spíš vzdaluje. Džihádisté na západě afrického Sahelu – v Mali, Burkině Faso a západním Nigeru – se stávají silou, která na mnoha místech fakticky dokáže nahradit stát a státní moc s nimi chtě nechtě musí počítat. V čem se skrývá úspěch džihádistů napojených na al-Káidu a proč je pravděpodobnější jejich spojenectví s vládou než s Islámským státem?
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když před 10 lety tu arabští povstalci a jejich islamističtí spojenci dokázali ovládnout prakticky celou severní polovinu Mali, zastavil je až zásah francouzské armády. Džihádistické skupiny se od té doby v západním Sahelu přeskupili a svůj vliv z Mali rozšířil i do sousední Burkiny Faso a také Nigeru a expandují dál. Jejich vojenskou porážku nepřiblížily ani mezinárodní vojenské mise. Ta klíčová francouzská operace Barkhane navíc letos končí. Na čem je založený úspěch džihádistů v západním Sahelu? A může právě tam přesunout své těžiště přeskupující se organizace Islámský stát? Na to odpoví dnešní pořad za obzorem. U jeho poslechu vás vítá Zdeněk Novák. Za obzorem.

  • U médií, to ty vím. Já jsem ty tyč víc bolet. Takže když jste předtím, je to věc, kdy toho sedli jsme nezkoumali jen z ODS. Havel vrátil domů a dějiny, džihádisté tak i stovek handrkují o notebook.

  • I na vsi. Takže jistě ne přímo chtějí, aby píseň, když na ten v Mali.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají