Za obzorem

Africký Sahel vysychá. Proces se snaží zvrátit projekt Velké zelené zdi

Za obzorem

Africký Sahel vysychá. Proces se snaží zvrátit projekt Velké zelené zdi
Sahel, jižní okraj Sahary

Plus

Země afrického Sahelu za poslední desetiletí zažily už dvacet vojenských převratů nebo pokusů o ně. Ten poslední má za sebou Burkina Faso, pomyslným rekordmanem co do jejich počtu je pak Mali. Země na jižním okraji Sahary se zároveň potýkají s celou řadou strukturálních problémů, které vyvolávají migraci milionů lidí – většinou v rámci regionu samotného. Oblast Sahelu na jižním okraji Sahary ale měnící se klima ovlivňovalo po staletí. 
Zdeněk Novák

Velká Zelená zeď:
Termín plánovaného dokončení: 2030 
Plánovaná osázená plocha v Sahelu: 200 milionů hektarů
délka Zelené zdi: cca 8000 km
zapojených států (2016): 21 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Africký Sahel má za sebou za poslední desetiletí už sedmý úspěšný vojenský převrat. Hned tři proběhly v Mali, dva v Súdánu a po jednom zaznamenala i Guinea a naposledy i Burkina Faso. Dalších 13 pokusů o puč v regionu skončilo neúspěchem. Země Sahelu se potýkají dlouhodobě se suchem, strukturálními problémy, rychlým růstem počtu obyvatel a s tím vším spojené s migrací. Jak ukážeme v dnešním dílu pořadu za obzorem, nic z toho není pro oblast Sahelu novinkou. Řekneme si také, jak region na jižním okraji Sahary právě tato poušť v dějinách opakovaně zásadně ovlivňovala. A co s tím můžou dnešní obyvatelé Sahelu dělat? Na to se zaměří a od mikrofonu vás zdraví Zdeněk Novák.

  • Za obzorem.

  • Pojmenování Sahel pochází z arabštiny a znamená břeh pobřeží Sahary, která středověkým berberským a arabským kmenům sloužila podobně jako o něco později oceány evropským mořeplavcům. S pomocí velbloudů a karavan Saharu ovládali a obchodovali s místy na obou stranách tohoto suchého moře. Dnes, stejně jako už několikrát v minulosti tento břeh vysychá a saharská poušť se v Sahelu rozšiřuje směrem na jih. Jak popisuje Patrik fondy, děkan fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají