Za obzorem

Afghánistán po roce vlády Tálibánu: Hluboká humanitární krize a ještě hlubší rozdíly

Za obzorem

Afghánistán po roce vlády Tálibánu: Hluboká humanitární krize a ještě hlubší rozdíly
Tálibán obsazuje jedno město za druhým

Plus

15. srpna loňského roku bojovníci Tálibánu definitivně vstoupili do vládních budov v Kábulu. Prozápadní prezident Ašraf Ghání opustil zemi, provládní armáda bez boje vyklidila pozice a islamistické hnutí převzalo kontrolu nad drtivou většinou Afghánistánu. Vedení Tálibánu vyhlásilo vznik Islámského emirátu Afghánistán s novým politickým zřízením, které už nebude napodobovat západní demokracii.
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rozdíl mezi historicky nejvyšší teplotou naměřenou v Afghánistánu a naopak.

  • To nejnižší je víc než 100 stupňů. Nejvýchodnější cíp Afghánistánu. Vatikánský koridor této zemi patří proto, že měl oddělit někdejší britské impérium od toho ruského vidění. Dobyvatelé, kteří Afghánistán dokázali udržet víc generací, dobývaly okolní svět. Právě z Afghánistánu začíná za obzorem pořad, ve kterém nahlížíme za horizont témat a perspektiv každodenního zpravodajství. Dnes po Afghánistánu, po roce vlády radikálního hnutí Tálibán. U poslechu vás vítá Zdeněk Novák.

  • 15. srpna loňského roku bojovníci Tálibánu definitivně vstoupili do vládních budov v Kábulu. Prozápadní prezident Ašraf Ghaní opustil zemi. Provládní armáda bez boje vyklidila pozice a islamistické hnutí převzalo kontrolu nad drtivou většinu Afghánistánu. Vedení Tálibánu vyhlásilo vznik islámského emirátu Afghánistán s novým politickým zřízením, které už nebude napodobovat západní demokracii. Jak země vypadá rok po převzetí moci Tálibánem? Na to se zaměříme v následující.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají