Vizitka

Kdy pedagog studentem třese, aby podal lepší výkon, a kdy už se po něm veze? Někdy je to těžké rozeznat, říká Jan Hřebejk

Vizitka

Kdy pedagog studentem třese, aby podal lepší výkon, a kdy už se po něm veze? Někdy je to těžké rozeznat, říká Jan Hřebejk
Jan Hřebejk, režisér

Vltava

Po šest let starém filmu Učitelka se režisér Jan Hřebejk vrací ke zpracování látky z prostředí školy. Čtyřdílný krimi seriál Pozadí událostí se odehrává na olomoucké univerzitě, hraje v něm řada neherců a zkouší tematizovat aktuální problematiku rovnosti a jinakosti. „Kdo spáchal zločin, není podstatné. Podstatné je, k čemu dospěje divák v náhledu na postavy i na sebe sama,“ řekl Jan Hřebejk ve Vizitce Ondřeji Cihlářovi.
Hana Slívová, Ondřej Cihlář

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vizitka. Dobrý den. Janka Plodková už ohlásila následující pořad. Ano, jedná se o vizitku. Náš host Jan Hřebejk už je zde se mnou ve studiu a od mikrofonu vás vítá Ondřej Cihlář. No a já tady ve studiu vítám Jana Hřebejka. Ahoj.

  • Ahoj. Hezký den. Také Jan Hřebejk, jak víte, vystudoval na FAMU obor scenáristika a dramaturgie. Ovšem svůj první celovečerní snímek, dobře známý šakalí léta, natočil už v roce 1993, když mu bylo 26 let. Většinu svých filmů točí ve spolupráci se scénáristou a bývalým spolužákem Petrem Jarchovským a kromě šakalích let spolu natočili také Pelíšky, Pupendo, krásku v nesnázích, Kawasaki ho růži nebo učitelku. Spolupracovali i na detektivních a kterými seriály seriály detektivové od nejsvětější Trojice či Rédl. A nejinak tomu bylo i u duální čtyřdílné komediální krimi série pozadí události, jejíž první díl půjde v ČT 11. září. Kromě filmové a televizní práce se Jan Hřebejk příležitostně věnuje i divadelní režii. O té také budeme dnes ve vizitce hovořit. A začneme ale zmíněnou sérii pozadí událostí. Tak to byl tak ví i stručný výčet, ve kterém samozřejmě toho spoustu chyb. I já se vždycky na úvod ptám, jestli jsem něco zásadního nezapomněl. Tak co by se dalo ještě tak přihodit?

  • Já s tím, že záleží. Já myslím, že si nic nezapomněl. Já bych upřesnil, že z toho výčtu těch těch filmů se jmenoval tu by neseriózní uvedl, kde Petr Jarchovský dramaturgem? Prosadil to v Český televizi a autorem scénáře byl Madoff šifra, tak by nám to někdo nevyčítal, že si přivlastňujeme autorsky Rédla. Ale myslím, že ne. Tak já jsem já, už jsem to až tak nemyslím si. Jsou všechny zásadní a asi by to nebudeme to prodlužovat, protože o to nemusíme. Nicméně k.

Více z pořadu