Vinohradská 12

První rozsudek za dezinformace o covidu. Je to přelomový případ, říká reportérka

Vinohradská 12

První rozsudek za dezinformace o covidu. Je to přelomový případ, říká reportérka
Jana Peterková na demonstraci proti protikoronavirovým opatřením 1. ledna 2021

Plus

V Česku padl průlomový rozsudek za šíření lží o úmrtích po očkování proti covidu-19 na sociálních sítích. Soud uložil trest Janě Peterkové, která před rokem zveřejnila na sítích nepravdivou informaci o tom, že po očkování zemřelo několik lidí v domově pro seniory nedaleko Prahy. Co všechno o pozadí příběhu víme? A chystají se úřady podobně postupovat i v dalších podobných případech? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Radiožurnálu Janou Magdoňovou.
Alžběta Jurčová, Barbora Sochorová, Lenka Kabrhelová

Hudba: Martin Hůla
Editace, rešerše, sound design: Barbora Sochorová, Alžběta Jurčová, David Kaiser

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Česku padl průlomový rozsudek za šíření lží o úmrtích po očkování proti COVIDu-19 na sociálních sítích. Soud uložil trest v podobě omluvy a zaplacení škody ve výši čtvrt milionu korun Janě Peterkové, která před rokem zveřejnila na sítích nepravdivou informaci o tom, že po očkování zemřelo několik lidí v domově pro seniory nedaleko Prahy.

  • Je tu vůbec poprvé, co v Česku padl zatím nepravomocný verdikt otázce dezinformací spojených s COVIDem. Co všechno o pozadí příběhu víme? Jaký dopad lživé informace ve veřejném prostoru mohli mít a chystají se úřady podobně postupovat i v dalších podobných případech?

  • Je úterý 18. ledna. Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12. Zpravodajský podcast ČRo.

Více z pořadu