Vinohradská 12

Není to už trestné? Nenávistné komentáře na internetu řeší policejní analytici, objasňuje reportérka ČRo

Vinohradská 12

Není to už trestné? Nenávistné komentáře na internetu řeší policejní analytici, objasňuje reportérka ČRo
Alena Hesová

Plus

Negativní, lživé a hanlivé, některé pak přímo nenávistné, xenofobní a rasistické. Komentáře na sociálních sítích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Reportérka z brněnského studia Českého rozhlasu Alena Hesová se pokusila spojit s jejich autory. Proč jsou proti přijímání uprchlíků? A proč schvalují ruskou invazi? A co jim za to hrozí?
Matěj Skalický

Editace: Kateřina Pospíšilová
Sound design: Tomáš Černý
Rešerše: Ondřej Franta
Hudba: Martin Hůla

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tady je Matěj Skalický. A toto je Vinohradská 12.

  • Veřejné schvalování ruské invaze na Ukrajině může být podle Nejvyššího státního zastupitelství posuzované i o trestný čin. Podle zákona za to hrozí až tříleté vězení. Důležité je ale říct, že je to pouze za určitých podmínek. Právní posouzení takových činů je totiž velmi složité.

  • K policii už v souvislosti se schvalováním ruské agrese obvinila devět lidí. Od začátku války přišlo na policii skoro 500 oznámení pro projevit po odbory ruské válečné agrese, schvalování, postup ruských vojsk v tomto balíku přijatých oznámení, místo i komentáře týkající se mu prý vždy uprchlíků.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají