Věda Plus

Výrobu léků i plastů by mohl zlevnit český objev. Nanočástice se na světle chovají jako plasmonický katalyzátor

Věda Plus

Výrobu léků i plastů by mohl zlevnit český objev. Nanočástice se na světle chovají jako plasmonický katalyzátor
Prášky, léky, tablety, tabletky (ilustrační foto)

Plus

Jak ušetřit na výrobě barev, plastů, léků a dalších chemikálií? Čeští vědci vytvořili nanomateriál podobný běžnému nerostu, který je citlivý na sluneční světlo a spouští důležité chemické reakce.
Martin Srb

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Věda plus.

  • Měl by významně urychlit a zlevnit výrobu řady léčiv, chemikálií, plastů či barviv. Svým složením odpovídá běžným minerálům, které se vyskytují v přírodě. Dokáže však nahradit dosud využívané drahé kovy. Řeč je o novém nanomateriálu, který vyvinuli vědci z olomouckého institutu Univerzity Palackého Katrin ve spolupráci s dalšími odborníky. Výhodou nového nanomateriálu je i významné snížení energetických nákladů při technologických procesech. Zájem o něj už projevily zahraniční investoři a ve vysílání plusu je teď prof. Radek Zbořil, vědecký ředitel Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého v Olomouci. Dobrý den.

  • Dobrý den vám i posluchačům. A na úvod já jsem asi špatně přečetla to Katrin. To bude Catherine. Jak to čtete?

Ostatní také poslouchají