Věda Plus

Předčasně narozené děti ohrožuje virus z mateřského mléka. U Apolináře ho umí nově odstranit

Věda Plus

Předčasně narozené děti ohrožuje virus z mateřského mléka. U Apolináře ho umí nově odstranit
Novorozenec

Plus

Pražská Porodnice U Apolináře získala speciální šokový pasterizátor. Jediný přístroj svého druhu v Česku umí z mateřského mléka dokonale odstranit nebezpečný herpesvirus a zabrání tak jeho přenosu na předčasně narozené děti.  Zhruba dvě třetiny žen v naší populaci vylučují do mléka cytomegalovirus (CVM), který nezpůsobuje problémy donošeným dětem problémy. Předčasně narozeným však ano.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Věda plus.

  • Prestižním vědeckém časopise sci-fi a vycházejí spíš o vědecké články. Teď v něm ale vyšel jeden otevřený dopis. Vědecká výzva celému světu. Skupina odborníků napříč planetou vyzývá státy světa, aby omezily produkci nových plastů a především nastavili jasná omezení víc, nám teď řekne Jakub Lucký ze zahraniční redakce. Dobrý den. Dobré odpoledne. Co přesně vědci navrhují?

  • Vědci chtějí v první řadě nastavit limit pro výrobu nových plastů, protože rostou ceny rostoucí, tedy produkce plastů je jedním z hlavních problémů. Jakákoliv opatření na snížení objemu plastů, třeba recyklace, jsou převálcovány těmi nově vyráběnými tedy materiály. Velká produkce také znamená, že plasty jsou levné, to znamená, jsou atraktivní pro firmy jako obaly jako nějaký výplňový materiál, a tak je používají stále více a více. A pokud tak poroste cena plastu, tak bude podle vědců atraktivnější ty už zatím vyrobené recyklovat a omezí se tím taky produkce skleníkových plynů, protože plasty se z velké části věc, abych ropy a emise unikají jak z té samotné výroby, tak potom z těch plastů, které se dostanou tedy do přírody.

Více z pořadu