Věda Plus

Léčba léky na míru? Je to budoucnost medicíny, míní klinický farmaceut

Věda Plus

Léčba léky na míru? Je to budoucnost medicíny, míní klinický farmaceut
Infuze

Plus

Léky nemocnému pomáhají, zároveň zatěžují organismus. Platí to i pro pacienty po transplantacích, kteří jsou hospitalizováni v pražském IKEMu. Hladina léků v jejich organismu se proto pečlivě sleduje. O přesném dávkování medikamentů tak rozhoduje ošetřující lékař ve spolupráci s klinickými farmaceuty u každého pacienta zvlášť na základě rozboru krve. Díky léčbě na míru se maximalizuje účinek léčby a zároveň se minimalizují vedlejší nežádoucí účinky.
Andrea Skalická

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Léky nám pomáhají, ale zároveň zatěžují organismus. A to platí i pro pacienty po transplantacích, kteří jsou hospitalizováni v pražském IKEMu. Hladina léku v organismu se proto pečlivě sleduje a o přesném dávkování rozhoduje ošetřující lékař ve spolupráci s klinickými farmaceuty u každého pacienta zvlášť, a to na základě rozboru krve. Andrea Skalická nahlédla do laboratoře, kde se vzorky zpracovávají.

  • Jakmile přijde vzorek do laboratoře, stanovujeme zde několik typů léků. Příklady jsou to antibiotika nebo třeba imunosuprese. A co jsme velice specializovaný pracoviště, to že například hladinu imunosupresi stanovujeme my a pár laboratoří v ČR.

  • Tereza Vacková je biochemička. Pracuje v pražském IKEMu na oddělení klinické biochemie.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu