Věda Plus

Falcon 9 odlétá s českou družicí a figurkou Hurvínka do vesmíru

Věda Plus

Falcon 9 odlétá s českou družicí a figurkou Hurvínka do vesmíru
Jeden z prototypů skleněného Hurvínka-kosmonauta

Plus

Po Krtečkovi se do vesmíru podívá další český hrdina dětských srdcí Hurvínek. Vydá se do stratosféry na palubě družice Planetum-1.
Jan Burda

Hosté speciální půlhodinky jsou:
ředitel platformy Planetum, která sdružuje pražské hvězdárny a planetárium Jakub Rozehnal,
popularizátor astronomie a kosmonautiky a autor knihy České stopy ve Vesmíru Milan Halousek.
koordinátor výzkumného programu Astronomického ústavu Akademie Věd Jiří Svoboda,
publicista Tomáš Přibyl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Hezký den. Česko dnes vypraví do vesmíru dva zástupce. Družici, která bude v pražském planetáriu sloužit ke vzdělávání žáků a studentů, a také populární loutku Hurvínka. Cestě proto věnujeme celou vědeckou půlhodinu. Jak speciál provází Jan Burda?

  • Do vesmíru dnes vyrazí raketa Falcon devět společnosti SpaceX, vizionáře, vesmírného průkopník a nejbohatšího muže planety. Jen ona maska. A tentokrát ponese hned dvě důležité věci spojené s Českem. První bude družice planety jedna, která má sloužit k výuce a popularizaci astronomie a kosmonautiky. A tou druhou je populární postavička Hurvínka v podobě dvoucentimetrové skleněné figurky, kterou vyrobila sklářská dílna Košler. Proto dnešní vědecký souhrn obvyklé. Dnešní vědeckou půlhodinu budeme realizovat jako monotematickou, protože je to velká věc. Věnujeme ji této misi a také rekapitulaci českých stop ve vesmíru. Já vítám ve vysílání a ve studiu ředitel platformy planet tom, která sdružuje pražské hvězdárny a planetárium, Jakuba Rozehnala. Vítejte. Dobré odpoledne, pane řediteli. Tak co víme všechno o tom dnešním startu? Protože v rámci tedy letu raketou jelo na maskách. To moc často zástupci z Česka nelétají. Mám ten pocit, co se tedy dnes stane?

  • Tak my víme, že v tuto chvíli už je start skutečně potvrzený. Raketa je na rampě a zhruba za dvě hodiny by mělo začít čerpání paliva. Takže vše je tedy na nejlepší cestě k tomu, aby někdy kolem půl deváté našeho času raketa skutečně odstartovala.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají