Věda Plus

Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny

Věda Plus

Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny
Kosmická loď Orion u Měsíce

Plus

Může si v budoucnu Čína nárokovat Měsíc? Peking to popírá, ale americká vesmírná agentura NASA se přesně toho obává. Její ředitel dokonce mluví o nových vesmírných závodech, tentokrát mezi USA a Čínou. O tom, kdo „bude mít nakonec navrch“, rozhodnou příští dva roky. NASA se obává, že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak, pod záminkou vědeckého výzkumu, si bude nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin, tvrdí ředitel NASA William Nelson pro server Politico.
Helena Berková, Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vesmírné závody neskončily se studenou válkou. Jenom se změnily soupeři. Američané už v dobývání vesmíru nesoupeří s Rusy, ale s Číňany. A ti už pokročili tak daleko, že vesmírná americká agentura NASA varuje před čínskými ambicemi. O tom, kdo, jak se říká, bude mít navrch, rozhodnou podle ředitele NASA příští dva roky. S dalšími detaily je ve studiu Helena Berková ze zahraniční redakce. Dobrý den. Dobrý den. Čeho se NASA obává?

  • Že si Čína postaví základnu na Měsíci a pak pod záminkou vědeckého výzkumu si začne nárokovat lunární oblasti s ložisky nerostných surovin. Ředitel agentury NASA William Nelson to řekl v rozhovoru pro server. Politik, o kterém s William používá jméno Bill Nelson, je bývalý astronaut, a taky někdejší floridský senátor za Demokratickou stranu vyjádřil naději, že Spojené státy mohou ten lunární závod s Čínou vyhrát, ale upozornil, že čas se krátí.

  • A zdůvodnil nějak své obavy? Připomněl územní spor o spletli ho ostrovy v Jihočínském moři. Na souostroví nebo jeho část si dělá nárok celkem šest zemí. Vedle Číny jsou to Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan. Spletli ho. Ostrovy jsou většinou neobydlené, ale jsou tam ložiska nerostných surovin. Čínská armáda si před časem na spletli ho ostrovech zřídila základny. Mezinárodní rozhodčí soud v Hongkongu před sedmi lety čínské územní nároky odmítl a Čína hned tehdy uvedla, že ten verdikt neuznává. Podobný postup nejdřív základna pak nárok podle ředitele agentury NASA může jednou ohrozit na Měsíci. Dodejme, že Čína i Spojené státy jsou signatáři smlouvy o kosmickém prostoru z roku 1966, která zakazuje územní nároky na vesmírná tělesa včetně měsíce. Jak reagovala Čína na ty Nelsonovi výroky?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají