Věda Plus

„České vesnice by mohly být vzorem.“ Vědci zkoumali, co lidé vyhazují do odpadu, a chválí komposty

Věda Plus

„České vesnice by mohly být vzorem.“ Vědci zkoumali, co lidé vyhazují do odpadu, a chválí komposty
Kompost musí být

Plus

Co všechno o nás vypovídají zbytky potravin a věci, které vyhazujeme do popelnice, to zjišťují vědci z Etnologického ústavu Akademie věd. Jednou z metod zkoumání odpadků je takzvaná garbologie neboli analýza odpadků. Dá se z ní zjistit nejen to, co člověk jí, ale taky to, jak uvažuje, nebo jaké jsou jeho třeba i nevědomé návyky.
Martina Rasch

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jedna +.

  • Lidé na české vesnici vyhazují minimum potravin a Česko je v tzv. tiché udržitelnosti, tedy třeba pěstování nejrůznějších plodin nebo kompostování, jednu z nejlepších národů v Evropě v rámci zkoumání odpadků. Na to přišli vědci z Etnologického ústavu Akademie věd. Analýza nazývaná také k archeologie ukázala i to, co lidé jedí, jak uvažují nebo jaké mají nevědomé návyky. Téma pro Martinu Rush z naší vědecké redakce.

  • Kardiologie od anglického Garby je vědecká metoda, která se zabývá odpadem a první zmínky o ní se objevují v 70. letech minulého století, a to na univerzitě v Arizoně, kde analýza odpadků pomáhala zkoumat konzumní vzorce tehdejší populace. Termín kardiologii zpopularizoval i americký novinář i její web rmen, když v odpadu hledal senzace o celebritách. Na odpad na vesnici se soustředil dvouletý výzkum Daniela Sosny z Etnologického ústavu Akademie věd a Plzeňské karty položky Lenky Brunclíkové. Pokračuje Daniel Sosna.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají