Téma dne

Zemědělec: Rusové ničí sklizeň za tři roky. Loňská je ve skladech, bez ní se nezaseje ani příští rok

Téma dne

Zemědělec: Rusové ničí sklizeň za tři roky. Loňská je ve skladech, bez ní se nezaseje ani příští rok
zemědělství - obilí

Plus

Zemědělská společnost Agronimo běžně obhospodařuje více než 40 tisíc hektarů půdy, část pozemků je ale aktuálně v rukou ruských okupantů, potvrzuje majitel firmy Petr Krogman. Na polích, kde to situace umožňuje, začaly i přes válečný stav v zemi jarní práce. „Ukrajinci jsou hrozně stateční a nikdo neodmítl nastoupit. Nemůžeme ale fungovat v noci, protože osvětlená zemědělská technika je snadný terč.“
Lukáš Matoška

Hosty byli:
Martin Dorazín, zpravodaj, Český rozhlas
Petr Krogman, majitel zemědělské společnosti Agromino
Viktorie Tenzerová, ředitelka společnosti Na mysli
Ondřej Jonáš, investiční bankéř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V jakém stavu je zemědělství na Ukrajině, která už téměř dva měsíce čelí ruské invazi? Jakým zemím hrozí potravinová krize, pokud světová obilnice nebude moct vyvážet obilí? A co udělá válka s cenami základních potravin po celém světě? Dobrý poslech přeje Lukáš Matoška.

  • Téma dne ČRo.

  • Světový potravinový program při OSN varuje, že pokud válka na Ukrajině neskončí, brzo, přijde už letos velmi vážná globální potravinová krize. Ukrajinské zemědělství totiž podle odhadů živí až 400 milionů lidí. Ruská invaze jednak snižuje jeho produktivitu a jednak komplikuje nebo zcela znemožňuje vývoz zemědělských produktů. Na dovozu obilí z Ukrajiny jsou přitom do značné míry závislé některé africké nebo blízkovýchodní země. Tam by proto situace v průběhu roku mohla být nejvážnější a ve formě dalšího zdražování potravin by krize mohla pocítit i celá Evropa. Naším prvním hostem je zpravodaj ČRo Martin Dorazín, který sledoval válku na Ukrajině vlastně už od prvních dnů. Dobrý den, vítejte po čase v našem studiu na plusu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají