Téma dne

Začíná klimatický summit. „Je poslední šance se změnami klimatu něco udělat. A není to na dobré cestě,“ říká výzkumnice

Téma dne

Začíná klimatický summit. „Je poslední šance se změnami klimatu něco udělat. A není to na dobré cestě,“ říká výzkumnice
Demonstrace za boj proti klimatickým změnám

Plus

Ve skotském Glasgow začíná konference OSN o změně klimatu s názvem COP26. Zástupci 192 zemí světa tu budou až do 12. listopadu rokovat o přístupu k boji proti klimatické změně. Summitu se nicméně nezúčastní někteří představitelé států s velmi výraznou uhlíkovou stopou, jako je Čína, Rusko nebo Brazílie. „Myslím si, že můžeme očekávat celkem jakýkoliv výsledek,“ říká výzkumná pracovnice z think-tanku Europeum Kateřina Davidová.
Martina Mašková

Hosty byli:
Jaromír Marek, zpravodaj v Londýně, Český rozhlas
Pavel Zámyslický, ředitel Odboru energetiky a ochrany klimatu na Ministerstvu životního prostředí
Kateřina Davidová, výzkumná pracovnice Europeum
Hana Müllerová, Centrum pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve Skotsku se budou do 12. listopadu zástupci 192 států světa radit o klimatu. Mají chuť a šanci dál pohnout s emisemi. Dojde na lepší vyšší finanční podporu rozvojového světa, který mnohdy na ekologické cíle sám nestačí? A kdo bude jednotlivé státy při plnění emisních cílů kontrolovat? To bude hlavní obsah příštích minut. U mikrofonu je Martina Mašková. Téma dne.

  • ČRo 1000 lidí z celého světa míří do skotského města Glasgow. Řada z nich pěšky. Třeba aktivisté ze skupiny kamínek z Londýna do Bristolu doputovaly postupně. Za dva měsíce má však Glasgow. To je název další organizace. Urazila 600 km. Rozhodovat ale budou zástupci zmíněných 192 států světa. Klimatické změny by mohly mít brzy pro planetu katastrofální dopady. Jejich projevy už vidíme častější povodně v Evropě, sucho v Jižní Americe, lesní požáry ve Středomoří. OSN varovala, že současné závazky snižování emisí oteplí do konce století planetu 2,7 desetin °C. Britská vláda, které hostitelem summitu, a tedy i její premiér Boris Johnson, ale původně věřili, že se ambicióznější plány podaří prosadit.

  • Dohodu všímá věcí bez IZIP nehřeje osud celého.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají