Téma dne

V Africe převažuje ruské vidění světa. Země G7 tam potřebují znovu získat dobrou pověst, domnívá se ekonomka Matesová

Téma dne

V Africe převažuje ruské vidění světa. Země G7 tam potřebují znovu získat dobrou pověst, domnívá se ekonomka Matesová
V zámku Elmau začal summit lídrů sedmi nejvyspělejších ekonomik G7

Plus

K řešení situace na Ukrajině jsou v tuto chvíli klíčové dodávky zbraní, tvrdí ekonomka Jana Matesová. „Opravdu už nejde jen o Ukrajinu nebo to, že bývalé země sovětského bloku mohou být napadeny. Jedná se o úplnou změnu geopolitické situace.“
Martina Mašková

Václav Jabůrek, zpravodaj, Český rozhlas
Jana Matesová, bývalá zástupkyně České republiky u Světové banky
Vladimír Baar, politický geograf, Přírodovědecká fakulty Ostravské univerzity

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Vztahy mezi západem a Ruskem se už nedají vrátit do stavu, který platil před válkou na Ukrajině. Tak to řekl spolkový kancléř Olaf Scholz na summitu lídrů skupiny G7. Právě ruská agrese je hlavním tématem letošní schůzky. V Garmisch-Partenkirchenu jí sleduje náš zpravodaj Václav Jabůrek. Dobré jitro. Hezké ráno. Sedm největších světových ekonomik přislíbil Ukrajině další pomoc. O co všechno půjde?

  • Tak Kyjev nehod nich dostat finanční injekci, která má zajistit budoucí fungování státu. Jen letos půjde v přepočtu na 700 miliard korun právě do ukrajinského státního rozpočtu. Členové g sedmičky zároveň oficiálně ujistili, že Ukrajina bude mít o případných mírových jednání naprosto volné ruce a západ do jejich požadavků nebude nějak mluvit. Prezident Volodymyr Zelenskyj včera na summitu vystoupil pomocí videohovoru. No a mimo jiné žádal o další dodávky zbraní. Skupina sice zatím nic neoznámila, ostatně toto téma je většinou řešené unilaterální, ale přinejmenším Spojené státy by Zelenského mohli vyslyšet. Podle agentury AP mu chtějí zajistit stejný protivzdušný systém, který chrání Washington. Vedle toho jde ale taky o budoucnost, respektive o poválečnou obnovu. Zejména kancléř Olaf Scholz chce pro Ukrajinu, jak on sám říká, vytvořit něco na způsob Marshallova plánu. Na summitu se tak mluvilo o jakési jeho předběžné podobě a všichni členové g sedmičky s tím předběžně souhlasí. Zároveň se mají rozšířit sankce proti Rusku. Všech sedm států teď za cílí hlavně na zbrojní a pak na technologické koncerny Ruska.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají