Téma dne

Společné nákupy plynu jsou jedním z cílů EU. Zejména pro menší ekonomiky by mohly být velmi výhodné, míní analytik v oblasti energetiky Gavor

Téma dne

Společné nákupy plynu jsou jedním z cílů EU. Zejména pro menší ekonomiky by mohly být velmi výhodné, míní analytik v oblasti energetiky Gavor
Evropská vlajka na pozadí vlajek členských států Evropské unie (ilustrační foto)

Plus

V Lucemburku včera vůbec poprvé jednali unijní ministři zodpovědní za energetiku o nových krizových opatřeních. České předsednictví předpokládá, že by nový balík opatření měl být schválen do konce listopadu. Tématem jednání bylo chystané zastropování cen plynu a energetická solidarita.
Lukáš Matoška

Hosté:
Viktor Daněk, unijní zpravodaj Českého rozhlasu
Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií
Jana Klímová, zástupkyně šéfredaktora Hospodářských novin

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • České předsednictví věří, že podporu pro další balík unijních opatření proti drahým energiím bude schopné vyjednat za míň než měsíc. Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Josef Síkela svolal na konec listopadu mimořádnou schůzku sedmadvacítky. Vůbec poprvé. Chystanou sadu opatření projednali ministři zodpovědní za energetiku včera. Jejich schůzku v Lucemburku sledoval náš unijní zpravodaj Viktor Daněk. Dobrý den. Hezké ráno. Viktore, připomeň, co všechno balík zahrnuje a co z jednání o něm tedy vyplynulo?

  • Schůzka potvrdila podobně jako minulý týden summit, že unijní státy nový dbají. Nový balík opatření v principu podporují. Jen měli ministři pro energetiku příležitost věnovat se opatřením do o něco většího detailu než premiéři či prezidenti na summitu. Připomeňme, že balík zahrnuje společné nákupy zemního plynu, které by měly odstartovat na jaře k opětovnému doplnění zásobníku, až budou po topné sezoně prázdné. Dále je tam mechanismus povinné solidarity v zajištění nouzových dodávek zemního plynu mezi unijními státy, kterým k tomu chybí uzavřená příslušná dvoustranná dohoda. A takových zemí je většina. A balíček také zahrnuje mechanismus na zásahy do fungování nizozemské plynové burzy, kde by se v případě velkých cenových výkyvů zjednodušeně řečeno zastavovalo obchodování.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají