Téma dne

Společná azylová politika se omezuje na zastrašování a neúčinnou ochranu hranic, míní Rozumek

Téma dne

Společná azylová politika se omezuje na zastrašování a neúčinnou ochranu hranic, míní Rozumek
Mezi migranty v současné době podle cizinecké policie Milana Majera převažují Syřané, kteří se většinou dlouhodobě zdržovali v Turecku a nyní míří většinou do Německa

Plus

Hlavním bodem zájmu má být pro Evropskou unii v příštích týdnech vízová politika balkánských států, kterými vede jedna z tras pro uprchlíky z Blízkého východu. Podle agentury Frontex se jejich počet za posledních devět měsíců navýšil oproti minulému roku o 170 procent. S jakým řešením přichází české předsednictví a jsou dosavadní opatření dostačující?
Šárka Fenyková

Hosté:
Vít Rakušan, ministr vnitra, předseda hnutí STAN
Tomáš Kremr, reportér Českého rozhlasu
Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům
Helena Truchlá, hlavní analytička projektu České zájmy v EU

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ranního plusu. Česko přišlo s upravenou koncepcí migrační politiky. Co všechno by se mělo nebo mohlo změnit? Má podporu ostatních členů sedmadvacítky. Na tyto otázky i aktuální situaci na hranicích se zaměříme v příštích minutách vysílání. Dobrý poslech přeje Šárka Fenyková.

  • Téma dne ČRo.

  • EU se chce v následujících týdnech zaměřit na státy západního Balkánu, aby sladili vízovou politiku se státy sedmadvacítky. Má to být krok, jak zastavit příliv migrantů tzv. balkánskou trasou, na které se podle agentury Frontex jejich počet zvýšil za posledních devět měsíců o 170 % oproti minulému roku. Konkrétní jednání v Albánii by měla vést eurokomisařka Ylva Johanssonová a český ministr vnitra vít Rakušan, který se chystá také na bilaterální jednání do Srbska a který téma otevřel na pátečním jednání unijních ministrů vnitra. A nyní ho vítám ve vysílání ČRo Plus. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají