Téma dne

Sankce mají především střední až dlouhodobý efekt. Je potřeba Putina vyhladovět, aby si uvědomil, že rozpoutání války má následky, míní ministr Lipavský

Téma dne

Sankce mají především střední až dlouhodobý efekt. Je potřeba Putina vyhladovět, aby si uvědomil, že rozpoutání války má následky, míní ministr Lipavský
Jan Lipavský

Plus

Tématem zřejmě poslední letošní schůzky ministrů zahraničí Evropské unie bude Ukrajina a nové sankce proti Rusku. Evropská komise v devátém balíku sankcí navrhuje rozšířit seznam zboží, jehož export by měl být do Ruska zakázaný, o další položky. Podaří se českému předsednictvu najít jednomyslnou podporu pro rozšíření sankcí? A jak dosavadní sankce ovlivňují naši energetickou bezpečnost?
Martina Mašková

Hosté:
Jan Lipavský, ministr zahraničí
Viktor Daněk, zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu
Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost
Jiří Hynek, reportér České televize, aktuálně se zaměřuje na majetky Rusů v Česku

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Ministři zahraničí zemí EU míří do Bruselu na zřejmě poslední letošní schůzku. Hlavním tématem bude Ukrajina. Měli by mluvit o přípravě nových sankcí proti Rusku. Navrch devátého sankčního balíku členským zemím předložil minulý týden Evropská komise. Schůzku bude v Bruselu sledovat tamní stálý zpravodaj ČRo Viktor Daněk. Viktore, dobrý den. Hezké ráno. O čem konkrétně budou ministři zahraničí Bruselu mluvit?

  • Ministři proberou aktuální situaci na bojišti i jinde na Ukrajině, která je na začátku zimy mimořádně složitá vzhledem k systematickým útokům ruské armády na civilní cíle, a to včetně infrastruktury pro zajištění dodávek elektřiny, tepla a vody. K ministrům se prostřednictvím vydá připojí i ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba, aby je spravilo nejčerstvějším vývoji. Řeč bude také o Íránu, a to nejen kvůli tamní situaci pokračujících brutálních zásahů proti demonstrantům, ale také kvůli spojení Íránu s dodávkami zbraní pro Ukrajinu. No a v neposlední řadě mají ministři v plánu mluvit o tom, jak se zatím daří uvádět do chodu novou unijní nebojovou vojenskou misi. Ta se odehrává, připomeňme především na území Polska, kam se začátkem měsíce vypravil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell. A cílem mise je poskytnout specializovaný výcvik pro nejméně 15 1000 ukrajinských vojáků. Českému předsednictví se zatím dařilo nacházet jednomyslnou podporu pro rozšiřování sankcí. Dá se odhadnout, jestli se to Česku podaří i tentokrát?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají